Aktualności
Życie akademickie
14 Maja
Źródło: UEK
Opublikowano: 2021-05-14

Doktorat honoris causa UEK dla prof. Malaya Ghosha

Prof. Malay Ghosh, uznany statystyk z Uniwersytetu Florydy, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Uroczystość w formie zdalnej odbyła się w piątek 14 maja.

Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach nadano prof. Malayowi Ghoshowi za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie teorii statystyki i jej zastosowań, aktywne popularyzowanie nauki oraz promowanie międzynarodowej współpracy naukowej.

Prof. Malay Ghosh urodził się 15 kwietnia 1944 r. w Kalkucie. W wieku 18 lat ukończył studia licencjackie, a w wieku 20 lat studia magisterskie w Calcutta University. W obu przypadkach były to studia z zakresu statystyki, wspierane stypendiami rządu stanu Bengal Zachodni i zakończone z wyróżnieniem. W wieku 25 lat obronił doktorat z zakresu statystyki na University of North Carolina.

Profesor był pracownikiem m.in.: Presidency College w Kalkucie, IBM w Nowym Jorku i Kalkucie, University of North Carolina, Indian Statistical Institute, University of Florida, Bureau of the Census i Bureau of Labor Statistics, a także profesorem wizytującym w Bowling Green State University, University of Minnesota, Texas A&M University, Australian National University, National University of Singapore i University of Technology w Sydney. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku distinguished professor w Katedrze Statystyki University of Florida.

Był wielokrotnie nagradzany, w tym – w ostatnich latach – medalem Jerzego Spławy-Neymana przez Polskie Towarzystwo Statystyczne (2012 r.), Lifetime Achievement Award przez International Indian Statistical Association (2017 r.) oraz Small Area Estimation Award (2019 r.). Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji, m.in. American Statistical Association, Institute of Mathematical Statistics, International Statistical Institute, International Society for Bayesian Analysis

Prof. Malay Ghosh wypromował 60 doktorów, pełnił funkcję głównego wykonawcy w 30 grantach i wygłosił ponad 250 wykładów i referatów na zaproszenie, w tym był wielokrotnie gościem cyklicznej konferencji „Survey Sampling in Economic and Social Research”, organizowanej przez Katedrę Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jest współautorem dwóch monografii, współredaktorem jednej, a także autorem lub współautorem ponad 300 artykułów, w znakomitej większości publikowanych w najlepszych czasopismach z zakresu statystyki, w tym m.in. wielokrotnie w „Annals of Statistics”, „Journal of the American Statistical Association”, „Journal of the Royal Statistical Society series B” i „American Statistician”.

źródło: UEK

 

Dyskusja (0 komentarzy)