29 czerwca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ogłoszone zostały założenia konkursu dla studentów „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”, który oficjalnie wystartuje po wakacjach. Konkurs dla studentów to kolejna inicjatywa PW i BGK Nieruchomości S.A. po ogłoszonym w marcu otwartym konkursie architektonicznym na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus. Zgłoszono nań 75 prac, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września.
– Konkurs dla studentów – mówił dziekan wydziału architektury prof. Jan Słyk – ma charakter ideowy. Nie chodzi w nim o zmagania z realiami procesu budowlanego, lecz o czystą, idealistyczną wizję jutra. Chcemy, aby plon konkursu stanowił intelektualny impuls dla dalszych działań badawczych i realizacyjnych. Ma być głosem młodego pokolenia w publicznej debacie na temat architektury i urbanistyki.
Dodajmy, że jest także elementem kształcenia, został bowiem skierowany do studentów I, II i III stopnia studiów. Konkurs na cztery główne kryteria i od jego uczestników zależy, na które z nich położą nacisk. Pierwszym jest system osiedla społeczności jutra, drugi to modelowy dom mieszkalny. Trzecie kryterium ma charakter technologiczny, dotyczy bowiem procesu budownictwa dostępnego, taniego, energooszczędnego, przyjaznego środowisku, Dalego też konkurs otwarty jest także dla studentów innych specjalności, nie tylko architektury. Czwarte kryterium, które może wydać się nieco futurystyczne, to dom dostępny w erze cyfryzacji środowiska. Chodzi zatem o poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej, rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji i zmiany wrażliwości oraz potrzeb użytkowników mieszkań. Rozstrzygnięcie tego konkursu planowane jest na początek przyszłego roku.
BGK Nieruchomości S.A. nie przypadkowo wspiera inicjatywę budownictwa dostępnych mieszkań. Ma w tej dziedzinie historyczne doświadczenie, bowiem to właśnie BGK wspierał rozwój budownictwa młodego państwa polskiego po I wojnie światowej.
jk