Aktualności
Życie akademickie
13 Czerwca
Fot. M. Szczurek
Opublikowano: 2024-06-13

Dr hab. Ewa Szczurek z UW w TOP-10 Women in Data Science

Poznaliśmy dziesięć najwybitniejszych ekspertek z Polski w obszarze związanym z nauką o danych. W TOP-10 Women in Data Science znalazła się m.in. dr hab. Ewa Szczurek z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, ubiegłoroczna laureatka ERC Consolidator Grant.

Stało się już tradycją, że konferencji Perspektywy Women in Tech Summit towarzyszy ogłoszenie zestawienia ekspertek pracujących w najbardziej gorących technologicznych obszarach. W tym roku postawiono na kobiety (Polki i cudzoziemki) zawodowo zajmujące się problematyką data science.

Nauka o danych staje się dziś coraz bardziej powszechna, ponieważ organizacje z różnych sektorów wykorzystują jej moc do podejmowania strategicznych decyzji. Wraz ze wzrostem popularności rozwiązań data science rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie. Aby sprostać temu zapotrzebowaniu i zapewnić, by technologia ta była dostępna i użyteczna dla wszystkich, konieczne jest, aby pracowało nad nią wielu różnych specjalistów. Oznacza to nie tylko zatrudnianie osób z różnych środowisk i kultur, ale także promowanie równości płci w tej dziedzinie – podkreśla dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawczyni Perspektywy Women in Tech Summit.

Inicjatywa TOP-100 Women in Data Science ma na celu wyróżnienie kobiet, które wnoszą znaczący wkład w dziedzinę nauki o danych, a także zainspirowanie kolejnego pokolenia profesjonalistek w branży. Dziesięć najwybitniejszych wskazało jury w składzie: Dominika Bettman (General Manager of Microsoft Poland) – przewodnicząca, Piotr Sankowski (CEO, IDEAS NCBiR), Edith Elkind (Uniwersytet Oksfordzki). Ekspertki wyróżnione nagrodą Excellence in Data Science Awards zostały wybrane na podstawie ich osiągnięć zawodowych w tej dziedzinie, ich wkładu w branżę oraz ich potencjału wpływania i kształtowania przyszłości przetwarzania w chmurze.

W zestawieniu znalazły się także przedstawicielki środowiska akademickiego. W kategorii Data Science Research nagrodę odebrała dr hab. Ewa Szczurek, dyrektorka Instytutu AI for Health w Helmholtz Munich (Niemcy) i profesor uczelni w Instytucie Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi wspólne laboratorium badawcze w obydwu tych instytucjach. Była wizytującym profesorem nadzwyczajnym na Northwestern University w Stanach Zjednoczonych (2023) oraz wizytującym stypendystą w Center for Interdisciplinary Research w Bielefeld w Niemczech (2016).

Jej badania koncentrują się na sztucznej inteligencji, w szczególności na probabilistycznych modelach grafowych i głębokich modelach generatywnych oraz ich zastosowaniach w medycynie obliczeniowej. Jej konkretne zastosowania obejmują onkologię, pulmonologię i oparte na sztucznej inteligencji projektowanie peptydów przeciwdrobnoustrojowych. W ub.r. otrzymała grant ERC Consolidator na realizację projektu Głęboka optymalizowana generacja peptydów przeciwdrobnoustrojowych. Zakłada on wygenerowanie nowych peptydów przeciwdrobnoustrojowych (ang. antimicrobial peptides; AMP), które będą lepsze od istniejących: o wyższej aktywności i niższej toksyczności. Dzięki temu możliwe będzie bardziej efektywne zastosowanie peptydów w terapiach i przeciwdziałanie oporności bakterii na środki przeciwdrobnoustrojowe. W ramach projektu opracowane zostaną nowoczesne metody głębokiej optymalizowanej generacji (ang. deep optimized generation; DOG) – metody sztucznej inteligencji, które umożliwiają jednoczesną generację nowych próbek z modelu i ich optymalizację.

Ponadto w TOP-10 Women in Data Science znalazły się:

  • Applied Business Data Science: Natalia Baranowska, Section Lead for Data Analytics & Insights, Roche
  • Applied Business Data Science: Ewa Nowakowska, Partner, EY AI Lab Leader, EY Poland
  • Data Science Education: Ewa Kryger, Founder, Art Hacks AI
  • Data Science Education: Agnieszka Kamińska, Data Scientist, Grupa OLX
  • Data Science Ethics: Dota Szymborska, CEO, New Technologies Ethics
  • Data Science for Good: dr Beata Latos, Data Analyst, Typhoon Research Center
  • Data Science for Good: Kinga Stryszowska-Hill, Data Scientist, SmartCover
  • Data Science Research: Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Senior AI Engineer, Chaptr
  • Data Science Rising Star: Maja Trębacz, OpenAI

Przyznano także wyróżnienie Data Science Icon. Otrzymała je Margot Gerritsen, profesor emerita Uniwersytetu Stanforda, współzałożycielka organizacji non profit Women in Data Science Worldwide. Większość swojej kariery poświęciła dziedzinie nauk obliczeniowych i inżynierii. W pracy naukowej projektowała narzędzia obliczeniowe do różnych zastosowań, w tym zasobów energetycznych, modelowania oceanów, zrównoważonego rozwoju i nauki o danych. W 2015 r. powołała Women in Data Science – najpierw była to konferencja zorganizowana na kampusie Uniwersytetu Stanforda, a dziś jest globalną organizacją non profit, z której inicjatyw korzystają tysiące osób w 160 krajach całego świata!

MK

Dyskusja (0 komentarzy)