Poznaliśmy dziesięć najwybitniejszych ekspertek z Polski w obszarze związanym z nauką o danych. W TOP-10 Women in Data Science znalazła się m.in. dr hab. Ewa Szczurek z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, ubiegłoroczna laureatka ERC Consolidator Grant.
Stało się już tradycją, że konferencji Perspektywy Women in Tech Summit towarzyszy ogłoszenie zestawienia ekspertek pracujących w najbardziej gorących technologicznych obszarach. W tym roku postawiono na kobiety (Polki i cudzoziemki) zawodowo zajmujące się problematyką data science.
Nauka o danych staje się dziś coraz bardziej powszechna, ponieważ organizacje z różnych sektorów wykorzystują jej moc do podejmowania strategicznych decyzji. Wraz ze wzrostem popularności rozwiązań data science rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie. Aby sprostać temu zapotrzebowaniu i zapewnić, by technologia ta była dostępna i użyteczna dla wszystkich, konieczne jest, aby pracowało nad nią wielu różnych specjalistów. Oznacza to nie tylko zatrudnianie osób z różnych środowisk i kultur, ale także promowanie równości płci w tej dziedzinie – podkreśla dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawczyni Perspektywy Women in Tech Summit.
Inicjatywa TOP-100 Women in Data Science ma na celu wyróżnienie kobiet, które wnoszą znaczący wkład w dziedzinę nauki o danych, a także zainspirowanie kolejnego pokolenia profesjonalistek w branży. Dziesięć najwybitniejszych wskazało jury w składzie: Dominika Bettman (General Manager of Microsoft Poland) – przewodnicząca, Piotr Sankowski (CEO, IDEAS NCBiR), Edith Elkind (Uniwersytet Oksfordzki). Ekspertki wyróżnione nagrodą Excellence in Data Science Awards zostały wybrane na podstawie ich osiągnięć zawodowych w tej dziedzinie, ich wkładu w branżę oraz ich potencjału wpływania i kształtowania przyszłości przetwarzania w chmurze.
W zestawieniu znalazły się także przedstawicielki środowiska akademickiego. W kategorii Data Science Research nagrodę odebrała dr hab. Ewa Szczurek, dyrektorka Instytutu AI for Health w Helmholtz Munich (Niemcy) i profesor uczelni w Instytucie Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi wspólne laboratorium badawcze w obydwu tych instytucjach. Była wizytującym profesorem nadzwyczajnym na Northwestern University w Stanach Zjednoczonych (2023) oraz wizytującym stypendystą w Center for Interdisciplinary Research w Bielefeld w Niemczech (2016).
Jej badania koncentrują się na sztucznej inteligencji, w szczególności na probabilistycznych modelach grafowych i głębokich modelach generatywnych oraz ich zastosowaniach w medycynie obliczeniowej. Jej konkretne zastosowania obejmują onkologię, pulmonologię i oparte na sztucznej inteligencji projektowanie peptydów przeciwdrobnoustrojowych. W ub.r. otrzymała grant ERC Consolidator na realizację projektu Głęboka optymalizowana generacja peptydów przeciwdrobnoustrojowych. Zakłada on wygenerowanie nowych peptydów przeciwdrobnoustrojowych (ang. antimicrobial peptides; AMP), które będą lepsze od istniejących: o wyższej aktywności i niższej toksyczności. Dzięki temu możliwe będzie bardziej efektywne zastosowanie peptydów w terapiach i przeciwdziałanie oporności bakterii na środki przeciwdrobnoustrojowe. W ramach projektu opracowane zostaną nowoczesne metody głębokiej optymalizowanej generacji (ang. deep optimized generation; DOG) – metody sztucznej inteligencji, które umożliwiają jednoczesną generację nowych próbek z modelu i ich optymalizację.
Ponadto w TOP-10 Women in Data Science znalazły się:
Przyznano także wyróżnienie Data Science Icon. Otrzymała je Margot Gerritsen, profesor emerita Uniwersytetu Stanforda, współzałożycielka organizacji non profit Women in Data Science Worldwide. Większość swojej kariery poświęciła dziedzinie nauk obliczeniowych i inżynierii. W pracy naukowej projektowała narzędzia obliczeniowe do różnych zastosowań, w tym zasobów energetycznych, modelowania oceanów, zrównoważonego rozwoju i nauki o danych. W 2015 r. powołała Women in Data Science – najpierw była to konferencja zorganizowana na kampusie Uniwersytetu Stanforda, a dziś jest globalną organizacją non profit, z której inicjatyw korzystają tysiące osób w 160 krajach całego świata!
MK