Aktualności
Życie akademickie
15 Lutego
Źródło: www.iszd.uken.krakow.pl
Opublikowano: 2024-02-15

Dr Małgorzata Kaźmierczak na czele AICA International

Dr Małgorzata Kaźmierczak z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie została wybrana na stanowisko prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki. To druga w historii Polka, która będzie pełnić tę funkcję.

Association internationale des critiques d’art (AICA) to założona w 1950 roku pozarządowa organizacja afiliowana przy UNESCO, której zasadniczym celem działalności jest udzielanie poparcia i wspieranie krytyki artystycznej. AICA, mająca swoją siedzibę w Paryżu, skupia około 5 tys. członków z 95 krajów, zrzeszonych w 63 sekcjach krajowych. W Polsce reprezentowana jest przez Sekcję Polską, która zrzesza ponad 150 osób związanych z krytyką sztuki.

Pod koniec stycznia odbyły się wybory nowych władz AICA International na kadencję 2024–2026. W ich wyniku prezesem organizacji została dr Małgorzata Kaźmierczak z Instytutu Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. To druga w historii Polka, po Władysławie Jaworskiej (1975–1978), która będzie pełnić tę funkcję.

Każmierczak ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat z historii realizowała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Współtworzyła programu studiów magisterskich „sztuka współczesna” dla krytyków i kuratorów sztuki. Wykładała w Brazylii, Chile, USA, Korei Południowej, Izraelu, Tajwanie, Hiszpanii, Włoszech, Czechach, na Węgrzech i w Polsce. Od 2020 roku jest wiceprezesem AICA Polska, w ostatniej kadencji była wiceprezesem AICA International.

Jest niezależnym kuratorem wydarzeń artystycznych w Polsce i USA, zwłaszcza festiwali performatywnych. Zajmuje się także teorią i dokumentacją sztuki performance. Jest autorką wielu krytycznych artykułów dotyczących sztuki współczesnej. Była redaktorem naczelnym czasopisma naukowego Art & Documentation. Współtworzy anglojęzyczny portal www.livinggallery.info, należy do stowarzyszenia Art & Documentation w Łodzi. W latach 2014–2016 była dyrektorem Galerii Miejskiej w Kaliszu, a następnie – dyrektorem Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie. 

MK, źródło: UKEN

Dyskusja (0 komentarzy)