Aktualności
Życie akademickie
17 Grudnia
Źródło: www.kalisz.pl
Opublikowano: 2020-12-17

Dr Małgorzata Kaźmierczak w Zarządzie AICA

Dr Małgorzata Kaźmierczak z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie została wybrana na stanowisko wiceprezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki na kadencję 2021–2023.

AICA to pozarządowa organizacja z siedzibą w Paryżu, afiliowana przy UNESCO. Zasadniczym celem działalności stowarzyszenia jest udzielanie poparcia i wspieranie krytyki artystycznej. AICA reprezentuje około 5 tys. członków z 95 krajów, zrzeszonych w 63 sekcjach krajowych. W Polsce AICA reprezentowana jest przez Sekcję Polską, która skupia ponad 150 osób związane z krytyką sztuki. Funkcję prezesa Zarządu sekcji pełni Magdalena Ujma, a jednym  z dwóch jej zastępców jest dr Małgorzata Kaźmierczak.

Nowa wiceprezydent AICA jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat z historii obroniła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie jest adiunktem na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Jest autorką wielu krytycznych artykułów dotyczących sztuki współczesnej, w szczególności performansu. W latach 2011–2014 była redaktorem naczelnym czasopisma naukowego Art & Documentation. Jest współredaktorem anglojęzycznego portalu www.livinggallery.info, członkiem stowarzyszenia Art & Documentation w Łodzi oraz AICA. Od 1996 roku jest niezależnym kuratorem i organizatorem wielu międzynarodowych wydarzeń artystycznych w Polsce. W latach 2014–2016 roku była dyrektorem Galerii Miejskiej w Kaliszu, a od 2016 do 2017 roku sprawowała obwiązki dyrektora Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie. Zajmuje się również teorią i dokumentacją sztuki performance.

MK, źródło: UP KEN

 

Dyskusja (0 komentarzy)