Aktualności
Życie akademickie
15 Lutego
Rower Kacpra Manikowskiego
Opublikowano: 2019-02-15

Drewniane rowery – nowy trend i promocja ekologicznego stylu życia

W ostatnim czasie coraz bardziej widoczna jest moda na rowery z drewna. Drewno kojarzy się z ekologią, a wiele osób stara się mieć świadomy i pozytywny wpływ na środowisko. Dla studentów z Koła Naukowego Technologów Drewna Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu to jednak nie nowość, właśnie ogłosili IV już edycją konkursu „Zbuduj Rower z Drewna”. Celem konkursu jest promocja drewna jako materiału konstrukcyjnego oraz krzewienie kultury technicznej i zdrowego stylu życia wśród młodzieży.

Konkurs, którego przedmiotem jest własnoręcznie wykonany rower z drewna, odbywa się na Wydziale Technologii Drewna UPP cyklicznie, co 2 lata od 2013 roku. „Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży” – mówi Piotr Grobelny, prezes Koła Naukowego Technologów Drewna (KNTD). – „Wśród przygotowanych pojazdów znalazły się różne rozwiązania konstrukcyjne – od roweru posiadającego przekładnię zębatą zamiast łańcucha po 3-osobowy rower o długości przekraczającej 3 metry”. W roku 2017 zorganizowano konkurs, którego przedmiotem były również rowery, jednakże tym razem dla młodszego grona użytkowników. Warto także wspomnieć, że drewniane pojazdy przygotowane przez uczestników konkursu miały okazję gościć w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci szkół wyższych oraz doktoranci. W szczególnych przypadkach przewidziano możliwość uczestnictwa dla osób nie spełniających powyższych wymagań, dlatego wszystkich zainteresowanych prosi się o kontakt z organizatorami konkursu.

Iwona Cieślik 

Dyskusja (0 komentarzy)