Dr Sławosz Uznański, na co dzień operator Wielkiego Zderzacza Hadronów, będzie drugim Polakiem, który poleci w kosmos. Astronauta przetestuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców.
Porozumienie w sprawie lotu na ISS podpisano 4 sierpnia między Ministrem Rozwoju i Technologii, Europejską Agencją Kosmiczną oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej). Umowa gwarantuje, że drugi w historii Polski astronauta będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. Kandydatem jest dr Sławosz Uznański, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez ESA oraz amerykańskich partnerów. Polak na ISS będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie. We współpracy z ESA Axiom Space będzie zarządzać wszystkimi aspektami wymaganymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym dostępem do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikacją sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie oraz wsparciem po misji. Polski astronauta skupi się na eksperymentach technologicznych.
Dr Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, uzyskując tytuł mgr inż. W tym samym roku otrzymał tytuł mgr inż. na Uniwersytecie Nantes (Francja) i tytuł inż. na Politechnice w Nantes. W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja). Jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów w czasopismach i na konferencjach naukowych. Jego zainteresowania zawsze były ściśle związane z przemysłem kosmicznym. Prowadził wykłady dotyczące projektowania systemów kosmicznych na międzynarodowych szkołach inżynierskich, organizował warsztaty pomiędzy CERN i NASA oraz dla sektora prywatnego. Był recenzentem wielu projektów satelitów komercyjnych, jak np. satelity firmy ICEYE oraz projektów związanych z polskim sektorem kosmicznych, takich jak PW-SAT2, HyperSat i EagleEye.
Przypomnijmy, że blisko pół wieku temu pierwszym Polakiem, który znalazł się w przestrzeni pozaziemskiej, był generał Mirosław Hermaszewski.
Udział Polski w ESA
W tym roku Polska zwiększyła składkę finansową przekazywaną do Europejskiej Agencji Kosmicznej o 295 mln euro. Dzięki temu polskie firmy będą mogły wziąć udział w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi. Decyzja o zwiększeniu środków do ESA to efekt realizacji Polskiej Strategii Kosmicznej przyjętej już w 2017 r. Środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie pięciu obszarów działań:
Konkurs na koncepcję eksperymentów na ISS
Firmy z polskiego sektora kosmicznego mogą zgłaszać koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nabór ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Kosmiczną. Wnioski przyjmowane są do 8 września. Wybrane projekty zostaną zrealizowane na ISS już w 2024 r.
MK, źródło: MEiN