Aktualności
Życie akademickie
21 Lutego
Opublikowano: 2018-02-21

Drzwi Otwarte UMCS 2018

„Kierunek wiedza” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna edycja Drzwi Otwartych UMCS, jednego z największych wydarzeń skierowanych do kandydatów na studia. Udział w akcji to szansa, aby młodzież zobaczyła, jak studiuje się na uczelni wyższej i przekonała się, dlaczego warto stać się częścią społeczności akademickiej uniwersytetu.

Początek 9 marca o godz. 9.00 w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”, na wydziałach uczelni i w jednostkach ogólnouczelnianych. Dla kandydatów organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji i niespodzianek, poprzez które chcą pokazać, że studiowanie to nie tylko egzaminy, kolokwia i nieprzespane noce, ale również zabawa, możliwość odwiedzenia miejsc, które do tej pory były nieosiągalne oraz odkrycie w sobie zainteresowań i pasji.

Podczas Drzwi Otwartych „Chatka Żaka” podzieli się na specjalne strefy tematyczne. W strefie edukacji odbędą się prezentacje oferty edukacyjnej poszczególnych wydziałów UMCS. W tym miejscu będzie można poznać pełny wachlarz naszych studiów oraz porozmawiać z przedstawicielami poszczególnych wydziałów, co z pewnością ułatwi kandydatom podjęcie najsłuszniejszej decyzji dotyczącej ich ścieżki kształcenia. W strefie studenta wszyscy zainteresowani zobaczą, jak żyją studenci, jak wygląda studenckie życie na co dzień. W tej strefie organizatorzy uchylą rąbka tajemnicy odnośnie tego, co dzieje się poza salą wykładową. W tej strefie zaplanowano również stoisko Samorządu Studentów, AZS, Legii Akademickiej, pokazy, konkursy, gry czy fotobudkę. W strefie rozwoju kompetencji odbędą się konsultacje z doradcami zawodowymi, podczas których specjaliści z UMCS pomogą maturzystom określić, na jakim kierunku studiów najlepiej spożytkują swoje predyspozycje i zainteresowania. Strefa HI-TECH to tegoroczna nowość. Tutaj Grupa Edukacja 3.0. zaprezentuje zagadnienia związane z robotyką, programowaniem, bezpieczeństwem w sieci czy nowoczesnymi technologiami. Roboty przyszłości będą coraz bardziej uniwersalnymi urządzeniami, w coraz większym stopniu niezależnymi. Czy stworzenie sztucznej inteligencji jest na wyciągnięcie ręki, czy na razie pozostaje odległą przyszłością – wystarczy przyjść i zobaczyć samemu. Organizatorzy zachęcają do zanurzenia się w wirtualnej przygodzie przy pomocy supernowoczesnego sprzętu. Strefa cudzoziemca to tzw. punkt konsultacyjno-informacyjny, prowadzony w językach ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Równolegle w „Chatce Żaka” trwać będą spotkania z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Krakowa, którzy przedstawią moduły matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

Okazją do bezpośrednich rozmów z naukowcami UMCS będą z kolei spotkania prowadzone w naszej kawiarence naukowej. Jest to nowe przedsięwzięcie, nieorganizowane wcześniej. Punkt będzie zlokalizowany w obecnej Kawiarni Le’żak w „Chatce Żaka” w godz. 10:00-12:00. W kawiarence odbędzie się również wystawa notatek studenckich.

Pasjonaci gier typu escape room zaproszeni zostaną do zabawy pod nazwą „Try to get out”, w której na wszystkich śmiałków czekać będzie pokój zagadek.

Do czerwoności szare komórki kandydatów na studia rozgrzeje bezlitosny pojedynek na daty, nazwiska i nazwy, odbywający się w ramach turnieju „Jeden z UMCS”. W dwuetapowym konkursie prowadzący, niczym Tadeusz Sznuk, zada uczestnikom po dwa pytania. Rozgrywka odbędzie się w czterech turach: o godz. 11:00, 11:40, 12:20 oraz 12:50.

W części artystycznej wydarzenia zaplanowano występy Zespołu Tańca Ludowego UMCS, Zespołu Tańca Towarzyskiego „Impetus”, spektakl biograficzny pt. Maria w wykonaniu grypy tanecznej zMYSŁ czy koncert Ona czuje we mnie Jazz…, czyli disco polo w nowym jazzowym brzmieniu (godz. 10.00 Sala widowiskowa „Chatki Żaka”).

Tego dnia o ważności sportu dla młodego człowieka zainteresowani przekonają się odwiedzając Centrum Kultury Fizycznej, gdzie rozgrywać się będzie turniej o Puchar Rektora UMCS.

Podczas Drzwi Otwartych UMCS 2018 odbędą się również wycieczki po kampusie, spacery, warsztaty, wykłady czy pokazy.

Na każdego odwiedzającego uniwersytet czeka dużo uśmiechu, pozytywnej energii i to, co najlepsze, czyli… świetna atmosfera!

Szczegółowe informacje, program główny wydarzenia oraz programy akcji na poszczególnych wydziałach UMCS znajdują się na stronie: www.drzwiotwarte.umcs.pl.

Filmik promujący inicjatywę: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=bTH9QAYpKnQ

Drzwi Otwarte UMCS to świetna okazja do spotkania:
• z doradcami zawodowymi,
• ze studentami poszczególnych Wydziałów,
• z przedstawicielami kół naukowych,
• z naukowcami z Uniwersytetu,
• z egzaminatorami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

Tego dnia:
• pokażemy naszą ofertę kierunków,
• opowiemy o przebiegu rekrutacji,
•  pomożemy wybrać najlepszą ścieżkę kształcenia i kariery.

Zapraszamy 9 marca br. od godz. 9.00 do ACK UMCS “Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16), na poszczególne wydziały uczelni i do jednostek ogólnouniwersyteckich, takich jak np. Centrum Języka i Kultury Polskiej przy ul. Weteranów 18.

Aneta Adamska

Dyskusja (0 komentarzy)