Aktualności
Życie akademickie
04 Lipca
Źródło: www.pcz.pl
Opublikowano: 2022-07-04

Dwaj informatycy doktorami honoris causa Politechniki Częstochowskiej

Dwaj profesorowie: Janusz Kacprzyk i Jacek Maciej Żurada zostali doktorami honoris causa Politechniki Częstochowskiej. Uroczystość odbyła się 27 czerwca w Klubie Politechnik.

W orbicie zainteresowania obu uczonych uhonorowanych najwyższą godnością akademicką pozostaje informatyka. Od lat współpracują z Politechniką Częstochowską, szczególnie z naukowcami z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, przyczyniając się do intensywnego rozwoju informatyki w tej uczelni.

Prof. dr hab. inż. Janusz Kacprzyk, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, związany jest z Instytutem Badań Systemowych PAN. W kręgu jego zainteresowań naukowych jest szeroko rozumiana informatyka. Należy do pionierów w nauce światowej w zakresie logiki rozmytej i jej zastosowań, w szczególności w zakresie wykorzystania logiki rozmytej w ekonomii i zarządzaniu oraz w wieloetapowym sterowaniu rozmytym. Wprowadził do nauki światowej rozmyte programowanie dynamiczne.

Z kolei prof. dr inż. Jacek Maciej Żurada od 1982 r. jest profesorem na University of Louisville, współpracuje także w wieloma innymi ośrodkami naukowymi na całym świecie. Jest współtwórcą nauki o sztucznych sieciach neuronowych i uczeniu maszynowym. Najpowszechniej znanymi jego osiągnięciami są: opracowanie systematyzacji sieci neuronowych i publikacja pierwszej w świecie monografii naukowej na ten temat, oryginalne algorytmy do wydobywania wiedzy z danych oraz obróbki obrazów, opracowanie właściwości zredukowanych sieci perceptronowych, usprawnione metody uczenia perceptronu i sieci perceptronowych tzw. regułą lambda, technika redukcji liczby wejść sieci neuronowych oraz kompresji cech wejściowych w uczeniu głębokim, analiza warunków stabilności i wizualizacji stanów neuronowych sieci atraktorowych w oparciu o pola wektorowe.

MK, źródło: PCz

 

Dyskusja (0 komentarzy)