Aktualności
Życie akademickie
29 Maja
Bartosz Niewelt (z lewej) i Wiktor Krokosz, fot. Mateusz Mazelanik
Opublikowano: 2024-05-29

Dwaj studenci Uniwersytetu Warszawskiego z prestiżowymi stypendiami

Dwaj studenci Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, jako jedyni z Polski, znaleźli się wśród 72 laureatów międzynarodowego stypendium SPIE Optics and Photonics Scholarship. Przyznawane jest za osiągnięcia naukowe pokazujące potencjał stypendystów do wniesienia znacznego wkładu w optykę i nauki fotoniczne.

SPIE Optics and Photonics Scholarship przyznawane jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Optyki i Fotoniki (International Society for Optics and Photonics, SPIE). W tym roku stypendia trafiły do 72 studentów, w tym dwóch Polaków: Wiktora Krokosza i Bartosza Niewelta. Obaj kształcą się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, są członkami zespołu dr. hab. Michała Parniaka, kierującego Laboratorium Urządzeń Kwantowo-Optycznych w Centrum Nowych Technologii UW.

Wiktor Krokosz pracuje obecnie przy projektach z tzw. atomami rydbergowskimi, których świetne właściwości oddziaływania z polami elektromagnetycznymi dają szansę na opracowanie ultraczułych detektorów na ważne w sieciach nowych generacji pasma, takie jak fale milimetrowe. Wcześniej zajmował się eksperymentalną weryfikacją nowej techniki superrozdzielczej spektroskopii. Tradycyjne spektrometry posiadają fundamentalne ograniczenie minimalnej separacji, poniżej którego nie jesteśmy w stanie rozróżnić dwóch linii spektralnych.

Nasza metoda, wykorzystująca kwantowe właściwości światła, pozwala zejść poniżej tego limitu z wykorzystaniem stosunkowo prostej aparatury – komentuje Krokosz, który swoją pracę na ten temat opublikował w Optics Letters.

Z kolei Bartosz Niewelt, laureat Studenckiego Nobla, pracował nad układem zimnych atomów i związaną z nimi pamięcią kwantową, która działa na Wydziale Fizyki UW od 2016 roku. W swojej pracy zaimplementował zupełnie nowe protokoły, w szczególności już rok temu pokazał wraz z kolegami doświadczalną realizację cząstkowej transformaty Fouriera, którą opisali w czasopiśmie Physical Review Letters. Obecnie zajmuje się atomami rydbergowskimi w pułapce magneto-optycznej.

Qubity oparte na kolektywnych wzbudzeniach rydbergowskich miały do tej pory niski czas koherencji z powodu termicznego ruchu atomów. Niedawno jako pierwsi pokazaliśmy, jak ten problem rozwiązać. Teraz staramy się pokazać wykorzystanie tego protokołu do ultraprecyzyjnych pomiarów mikrofal – zapowiada.

Badania prowadzone przez studentów znajdą zastosowania w szerokim zakresie technologii, począwszy od obliczeń kwantowych do sieci komunikacyjnych kolejnych generacji (6G).

MK

Dyskusja (0 komentarzy)