Aktualności
Życie akademickie
10 Grudnia
Opublikowano: 2018-12-10

Dwie studentki nominowane do światowych nagród pływackich

Aleksandra Bednarek i Hanna Bakuniak zostały nominowane do nagrody World Open Water Swimming Association 2018. Obie pokonały wpław kanał Catalina należący do Korony Oceanów.

WOWSA, czyli Światowa Organizacja Pływania na Wodach Otwartych, co roku przyznaje nagrody w czterech kategoriach: Man of the Year, Women of the Year, Offering of the Year (pomysły na rozwój dyscypliny) oraz Performance of the Year (występ lub wydarzenie). W tym roku do tej prestiżowej nagrody nominowano po raz pierwszy w historii polskie pływaczki. Obie powalczą w kategorii Women of the Year.

20-letnią Aleksandrę Bednarek, studentkę inżynierii biomedycznej na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, i 22-letnią Hannę Bakuniak z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, doceniono za wyczyn, jakiego dokonały w sierpniu tego roku. Obie, jako pierwsze Polki, pokonały wpław kanał Catalina należący do Korony Oceanów, zwany też kanałem La Manche Ameryki. Bakuniak, płynąc z wyspy na ląd, uzyskała na 34-kilometrowym dystansie czas 10 godzin, 19 minut i 15 sekund. Bednarek, w przeciwnym kierunku, płynęła 12 godzin, 7 minut i 32 sekundy. W rekomendacjach wspomniano także o innych ich wyczynach.

Studentka z Łodzi ustanowiła w tym roku dwa światowe rekordy Międzynarodowego Związku Pływackiego na Zimowych Mistrzostwach Świata w Tallinie: na 50 m stylem klasycznym (37,89) i 200 m stylem klasyczny (3: 00.53). Z kolei studentka ze Szczecina zaskoczyła świat, wygrywając zawody w zimowym pływaniu na kilometr podczas 2018 Ice Swimming Aqua Sphere German Open z nowym rekordem świata – 13:05.7.

Na obydwie można głosować do 1 stycznia na stronie bit.ly/2RPyrt8

MK

Źródło: PŁ, USz

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)