Aktualności
Życie akademickie
28 Listopada
Dr hab. Ireneusz Sobota (z lewej) i dr Andrzej Araźny, źródło: www.umk.pl
Opublikowano: 2018-11-28

Dwóch toruńskich polarników w grupach roboczych IASC

Pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK, i  dr Andrzej Araźny zostali członkami grup roboczych w Międzynarodowym Komitecie Nauk Arktycznych (International Arctic Science Committee – IASC). 

Dr hab. Ireneusz Sobota, glacjolog, hydrolog, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Ziemi UMK w Toruniu, znalazł się w składzie Cryosphere Working Group. Na Spitsbergenie łącznie spędził ponad 4 lata swojego życia. Jest kierownikiem tamtejszej Stacji Polarnej UMK oraz Centrum Badań Polarnych na UMK. Brał dotąd udział w 30 wyprawach naukowych na Spitsbergen, jak również w inne rejony świata, m.in. dwukrotnie do Stacji im. H. Arctowskiego w Antarktyce. Jest wiceprzewodniczącym Polskiego Konsorcjum Polarnego i autorem blisko 200 publikacji.

Z kolei dr Andrzej Araźny, pracownik Katedry Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi UMK w Toruniu, trafił do Atmosphere Working Group IASC. W obszarach polarnych badań naukowych spędził łącznie ponad 50 miesięcy. Prowadził badania na Spitsbergenie (Arktyka) oraz na Wyspie Króla Jerzego (Antarktyka). Uczestniczył w kilku Toruńskich Wyprawach Polarnych na Kaffiøyrę oraz trzech całorocznych Wyprawach Instytutu Geofizyki PAN do Hornsundu (1999/2000 – zastępca kierownika, 2007/2008 – kierownik i 2014/2015 – kierownik). Jego główne zainteresowania naukowe dotyczą zmienności bioklimatu oraz zróżnicowania warunków topoklimatyczych obszarów polarnych. W Polsce jest kierownikiem Obserwatorium Meteorologicznego UMK. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Międzynarodowego Towarzystwa Biometeorologii, Europejskiego Towarzystwa Meteorologicznego, Toruńskiego Towarzystwa Naukowego, Klubu Polarnego PTG. Pełni funkcję Przewodniczącego Oddziału Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Geofizycznego. Jest zastępcą redaktora naczelnego Bulletin of Geography. Physical Geography Series. Jest autorem ponad 100 publikacji.

Źródło: UMK

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)