Aktualności
Życie akademickie
12 Kwietnia
Opublikowano: 2024-04-12

Dyrektor NCN w podkaście „Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?”

O obecnych zasadach systemu grantowego, planowanych zmianach, a także kontrowersjach wokół przyznawania środków finansowych na badania podstawowe będzie mowa w najbliższym podkaście „Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?”. Zaproszenie do udziału przyjął prof. Krzysztof Jóźwiak, dyrektor Narodowego Centrum Nauki. Transmisja w czwartek 18 kwietnia. 

„Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?” to cykl spotkań organizowanych z inicjatywy prof. Dariusza Jemielniaka, wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk. W rozmowach poruszane są kwestie szkolnictwa wyższego i systemu nauki. Do udziału w podcastach zapraszani są badacze, władze instytucji naukowych, decydenci odpowiedzialni za ten obszar na poziomie ministerialnym.

Gościem kolejnego odcinka będzie prof. Krzysztof Jóźwiak, od października ubiegłego roku dyrektor Narodowego Centrum Nauki. Podczas dyskusji poruszone zostaną kluczowe kwestie dotyczące grantów NCN, w tym obecne reguły, planowane zmiany oraz kontrowersje, które towarzyszą procesowi przyznawania środków, a więc m.in. rola recenzentów, wymogi dotyczące open access czy wskaźniki sukcesu. Spotkanie będzie też okazją do rozmowy o systemie finansowania badań w Polsce, nie tylko podstawowych, ale także aplikacyjnych oraz projektów typu proof-of-concept. Jednym z anonsowanych punktów programu są także wyzwania związane z aplikowaniem o środki w ramach projektów dualnych.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 18 kwietnia, początek o godz. 18:00. Transmisja na profilach Polskiej Akademii Nauk w serwisach społecznościowych FacebookLinkedIn oraz YouTube. Widzowie będą również mogli zadawać pytania. Patronat medialny nad cyklem podkastów „Co tam, PANie, w polityce naukowej?” sprawuje „Forum Akademickie”. Wszystkie poprzednie spotkania można obejrzeć na stronie internetowej PAN.

Przypomnijmy, że kilka dni temu prof. Krzysztof Jóźwiak gościł na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Otwarte spotkanie poświęcone było m.in. strategii działania i planom rozwoju NCN oraz perspektywom finansowania nauki w Polsce. Relację można przeczytać tutaj.

MK

Prof. Krzysztof Jóźwiak: NCN nie rozwiąże problemu niskich zarobków w nauce

Dyskusja (0 komentarzy)