Szesnastowieczne wydanie najsłynniejszego dzieła Mikołaja Kopernika oraz inne prace astronoma pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu zostały udostępnione na platformie KRONIK@, która gromadzi zasoby kultury i nauki obejmujące już ponad 16 mln obiektów.
Porozumienie, na mocy którego na portalu kronika.gov.pl zostają udostępnione zbiory Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podpisali w Collegium Maximum: prof. Andrzej Sokala – rektor UMK oraz Adam Andruszkiewicz – sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.
Dzięki UMK platforma wzbogaciła się o zbiory związane z życiem i twórczością Mikołaja Kopernika, m.in. XVI-wieczne wydanie De revolutionibus orbium coelestium, pochodzące z Królewca, z Biblioteki Zamkowej księcia Albrechta Hohenzollerna. Wśród udostępnionych zasobów znalazły się także liczne grafiki, plakaty i inne opracowania o tematyce kopernikańskiej.
Jako jedna z pierwszych polskich uczelni, stajemy się członkiem projektu KRONIK@. Dzięki dołączeniu do repozytorium będziemy mogli upowszechniać swoje znakomite zbiory. Mało kto wie, że jesteśmy w posiadaniu nie tylko pierwszego wydania opus magnum Mikołaja Kopernika, lecz także innych prawdziwych cymeliów, m.in. kolekcji Srebrnej Biblioteki Hohenzollernów – wskazuje rektor UMK.
Na początek do repozytorium trafiły pierwsze zdigitalizowane obiekty z UMK, ale z czasem być może znajdzie się tam jej cały cyfrowy zasób.
Miejsce na portalu KRONIK@ to potwierdzenie kompetencji i potencjału Biblioteki UMK jako lidera cyfryzacji w regionie.Bardzo się cieszę, że nasze historyczne zbiory, które bez wątpienia wyróżniają Uniwersytet Mikołaja Kopernika na mapie instytucji nauki i kultury w Polsce, będą mogły być poprzez ten portal pokazywane, a ich rozpoznawalność wzrośnie – przyznaje dr Krzysztof Nierzwicki, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.
Portal KRONIK@ – Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury został udostępniony w 2022 roku jako miejsce gromadzenia i udostępniania szerokiemu gronu odbiorców zasobów polskiej nauki i kultury. Obecnie na platformie dostępnych jest ponad 16 mln obiektów podzielonych na 72 kategorie, w tym: książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki oraz zbiory muzealne. To ponad 3,5 petabajta danych, które można przeglądać za pomocą zaawansowanej multiwyszukiwarki. Umożliwia ona katalogowanie, szukanie powiązań z innymi obiektami oraz swobodne korzystanie zarówno w ramach prowadzonych badań naukowych, jak i działalności dydaktycznej czy popularyzatorskiej.
Na zbiory składają się zasoby 23 instytucji, m.in. Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Telewizji Polskiej oraz archiwów państwowych.
Drugą funkcją KRONIKI jest udostępnienie zainteresowanym instytucjom przestrzeni do bezpiecznego przechowywania zasobów nauki i kultury polskiej. Portal integruje funkcjonujące dotąd w rozproszeniu serwisy, wprowadza jednolite standardy zarządzania cyfrowymi zasobami i jednocześnie zabezpiecza je przed zniszczeniem bądź uszkodzeniem.
źródło: www.portal.umk.pl