Aktualności
Życie akademickie
14 Września
Opublikowano: 2022-09-14

Dzień informacyjny ERC Mentoring Initative

Dzień informacyjny dla wszystkich zainteresowanych ERC Mentoring Initative organizuje 26 września Dział Krajowego Punktu Kontaktowego NCBR. Inicjatywa ma pomóc w zwiększeniu uczestnictwa w grantach European Research Council.

Kilka miesięcy temu ruszyła nowa inicjatywa Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, której celem jest wsparcie naukowców w przygotowaniu jak najlepszych wniosków o granty ERC. Utworzono bazę mentorów, w której znaleźli się laureaci i laureatki grantów ERC oraz naukowcy i naukowczynie wcześniej zasiadający w panelach oceniających wnioski o granty. Mentorzy wesprą swoją wiedzą i doświadczeniem osoby zamierzające ubiegać się o granty ERC.

Inicjatywa mentoringu, zaproponowana przez Radę Naukową ERC, ma na celu zwiększenie szans naukowców, z krajów bądź regionów o słabszych dotychczas wynikach, na pozyskanie grantów tej prestiżowej agencji. Chodzi po prostu o maksymalne skorzystanie z potencjału intelektualnego wszystkich części Europejskiej Przestrzeni Badawczej – tłumaczy prof. Andrzej Jajszczyk, wiceprzewodniczący ERC.

Dodaje, że w odpowiedzi na majowy komunikat biura ERC, 750 grantobiorców i byłych ekspertów ERC wyraziło chęć pełnienia roli mentorów, pomagających i doradzających osobom zainteresowanym. Europejska Rada ds. Badań Naukowych pozostawiła decyzję dotyczącą modelu realizacji ERC Mentoring Initiative w gestii poszczególnych państw członkowskich. Polskim koordynatorem przedsięwzięcia zostało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a w jego wdrażaniu biorą udział także pozostałe największe agencje finansujące krajowe badania: Narodowe Centrum Nauki, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej oraz Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej.

W poniedziałek, 26 września, odbędzie się dzień informacyjny ERC Mentoring Initiative, w trakcie którego zostaną przedstawione zasady działania i główne założenia tego przedsięwzięcia. Zaplanowano także sesję pytań i odpowiedzi. Spotkanie odbędzie się w formie online w godz. 10:00–11:30. Link do połączenia można zdobyć, rejestrując się na wydarzenie.

MK, źródło: DKPK NCBR

Dyskusja (0 komentarzy)