W czwartek 11 kwietnia już po raz dwunasty uczelnie techniczne zapraszają uczennice szkół średnich na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn. Po raz dziesiąty zrobią to wydziały ścisłe uniwersytetów.
Celem akcji jest przekonanie maturzystek, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie. Tegoroczna edycja szczególnie skupi się na kierunkach IT. Kierunki techniczne i ścisłe, a zwłaszcza te związane z informatyką, są niezwykle ważne. Warunkują rozwój gospodarczy i zdolność do rozwiązywania kluczowych problemów cywilizacyjnych. Decydują o możliwościach pozycjonowania Polski jako nowego, europejskiego hubu IT.
Szesnaście uczelni przygotowało na ten dzień specjalny program. Wykładowczynie, doktorki, naukowczynie, a także studentki i absolwentki spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Tego dnia będzie możliwość zwiedzania laboratoriów, uczestniczenia w wyjątkowych warsztatach, pokazach i wykładach, m.in.:
To nie koniec atrakcji. Uczestniczki będą mogły zobaczyć skonstruowane przez studentów łaziki marsjańskie, bolidy, a także zagłębić się w tajniki chemicznych eksperymentów i programowania. Jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych. Studentki opowiedzą zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą „pierwiastka męskiego”.
Rejestracja na Dni Otwarte odbywa się na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl. W czterech miastach: Częstochowie, Gliwicach, Opolu i Poznaniu, odbędzie się również Bieg w Kasku – maturzystki pobiegną w kaskach akcji „Dziewczyny na politechniki!”.
Akcja „Dziewczyny na politechniki!” i jej młodsza siostra – „Dziewczyny do ścisłych!” (obie zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundację Edukacyjną Perspektywy) za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Zwiększone zainteresowanie młodych kobiet informatyką jest efektem rosnącej świadomości atrakcyjności kształcenia i kariery w obszarze nowych technologii. Nie bez wpływu pozostają także różnego rodzaju akcje promujące ten obszar wiedzy. Wśród nich jest jedyny w Polsce program stypendialny skierowany do kobiet „Nowe technologie dla dziewczyn” organizowany przez firmę Intel oraz Perspektywy, który oferuje najzdolniejszym maturzystkom wybierającym studia informatyczne oraz studentkom stypendia finansowe i wsparcie merytoryczne w rozwoju zainteresowań. Należy tu również wymienić największy polski program inspiracyjny dla studentek informatyki „IT for SHE”, który otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej dla najlepszego działania na rzecz kobiet w informatyce w Europie – European Digital Skills Award. To już trzecia edycja programu, w którego skład wchodzą:
A do tego jeszcze „Perspektywy Women in Tech Summit 2019” – największa konferencja dla kobiet w technologiach, innowacji i nauce w Europie, która odbędzie się w dniach 13–14 listopada w Warszawie. Jej ostatnia edycja zgromadziła ponad 2,5 tysiąca uczestniczek i uczestników z całego świata.
MK