Aktualności
Życie akademickie
09 Kwietnia
Opublikowano: 2019-04-09

Dzień Otwarty Dla Dziewczyn

W czwartek 11 kwietnia już po raz dwunasty uczelnie techniczne zapraszają uczennice szkół średnich na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn. Po raz dziesiąty zrobią to wydziały ścisłe uniwersytetów.

Celem akcji jest przekonanie maturzystek, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie. Tegoroczna edycja szczególnie skupi się na kierunkach IT. Kierunki techniczne i ścisłe, a zwłaszcza te związane z informatyką, są niezwykle ważne. Warunkują rozwój gospodarczy i zdolność do rozwiązywania kluczowych problemów cywilizacyjnych. Decydują o możliwościach pozycjonowania Polski jako nowego, europejskiego hubu IT.

Szesnaście uczelni przygotowało na ten dzień specjalny program. Wykładowczynie, doktorki, naukowczynie, a także studentki i absolwentki spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Tego dnia będzie możliwość zwiedzania laboratoriów, uczestniczenia w wyjątkowych warsztatach, pokazach i wykładach, m.in.:

  • Kwiatki fizyczne – pokaz z cyklu Fizyka Show z Nocy Naukowców. Eksperymenty fizyczne w odsłonie florystycznej
  • Archi-relacje. Warsztaty tworzenia kompozycji przestrzennych z wykorzystaniem światła sztucznego
  • Od zdjęć do obiektu. Fotogrametria w służbie modelowania 3D, projektowania architektonicznego i wirtualnych rekonstrukcji obiektów zabytkowych
  • Robotyka jest Kobietą! Warsztaty. Zawsze wydawało Ci się, że robotyka to męskie zajęcie? A może marzysz o skonstruowaniu i zaprogramowaniu własnego robota? Na tych warsztatach przekonasz się, że to zadanie nie tylko dla naukowców. Sama zbudujesz i zaprogramujesz robota, który będzie miał przed sobą zadanie specjalne: wygrać bitwę
  • Biometria, czyli co inteligentne maszyny są w stanie odczytać z naszej twarzy?
  • Zrób projekt, a potem wydrukuj go na drukarce 3D.

To nie koniec atrakcji. Uczestniczki będą mogły zobaczyć skonstruowane przez studentów łaziki marsjańskie, bolidy, a także zagłębić się w tajniki chemicznych eksperymentów i programowania. Jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych. Studentki opowiedzą zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą „pierwiastka męskiego”.

Rejestracja na Dni Otwarte odbywa się na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl. W czterech miastach: Częstochowie, Gliwicach, Opolu i Poznaniu, odbędzie się również Bieg w Kasku – maturzystki pobiegną w kaskach akcji „Dziewczyny na politechniki!”.

Akcja „Dziewczyny na politechniki! i jej młodsza siostra – „Dziewczyny do ścisłych! (obie zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundację Edukacyjną Perspektywy) za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Zwiększone zainteresowanie młodych kobiet informatyką jest efektem rosnącej świadomości atrakcyjności kształcenia i kariery w obszarze nowych technologii. Nie bez wpływu pozostają także różnego rodzaju akcje promujące ten obszar wiedzy. Wśród nich jest jedyny w Polsce program stypendialny skierowany do kobiet „Nowe technologie dla dziewczyn organizowany przez firmę Intel oraz Perspektywy, który oferuje najzdolniejszym maturzystkom wybierającym studia informatyczne oraz studentkom stypendia finansowe i wsparcie merytoryczne w rozwoju zainteresowań. Należy tu również wymienić największy polski program inspiracyjny dla studentek  informatyki „IT for SHE, który otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej dla najlepszego działania na rzecz kobiet w informatyce w Europie – European Digital Skills Award. To już trzecia edycja programu, w którego skład wchodzą:

  • Women in Tech Camp – największy w Europie obóz technologiczny dla studentek IT
  • Program mentoringowy prowadzony przez przedstawicieli najlepszych firm technologicznych Polsce
  • Wolontariat, w ramach którego studentki kierunków technicznych wybierają się w wakacje do wsi i małych miasteczek, by uczyć, inspirować i pokazywać świat technologii uczniom szkół podstawowych.

A do tego jeszcze „Perspektywy Women in Tech Summit 2019” – największa konferencja dla kobiet w technologiach, innowacji i nauce w Europie, która odbędzie się w dniach 13–14 listopada w Warszawie. Jej ostatnia edycja zgromadziła ponad 2,5 tysiąca uczestniczek i uczestników z całego świata.

MK

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)