Aktualności
Życie akademickie
13 Marca
Opublikowano: 2017-03-13

Dziewczyny na politechniki i… do informatyki!

30 marca na 20 uczelniach technicznych odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn, w którym wezmą udział uczennice szkół ponadgimnazjalnych. Jest to kulminacyjne wydarzenie akcji „Dziewczyny na politechniki!”. W tym roku obchodzi ona swoje dziesiąte urodziny. Do tej pory wzięło w niej udział 100 tysięcy dziewcząt.

Duża część z nich zdecydowała się podjąć studia inżynierskie i obecnie zarządza firmami technologicznymi, fabrykami, nadzoruje wielkie budowy, prowadzi badania naukowe i tworzy własne, innowacyjne rozwiązania współczesnych problemów w ramach start-upów technologicznych. – To dzięki nim świat zaawansowanych technologii zmienia się, a kobiety mają w nim coraz więcej do powiedzenia – mówi dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawczyni akcji „Dziewczyny na politechniki!”.

„Dziewczyny na politechniki!” i jej „młodsza siostra” – „Dziewczyny do ścisłych!”, zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Jest pierwszym i zarazem największym projektem promującym kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Efekty dziesięciolecia

Jak potwierdza Raport „Kobiety na politechnikach 2007-2017”, w ciągu ostatnich 10 lat akcji „Dziewczyny na politechniki!” udział dziewczyn na uczelniach technicznych wzrósł z 30% do 37% i wciąż się zwiększa. Na niektórych z nich, liczba studentek zwiększyła się nawet o ponad 60% (Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska). W tym samym czasie udział kobiet wśród doktorantów na uczelniach technicznych wzrósł o prawie 8 procent. Oznacza to, że studia na politechnikach wybierają coraz chętniej wybitnie utalentowane maturzystki. Coraz częściej rezygnują one z uczelni pedagogicznych i ekonomicznych na rzecz politechnik. Co ważne, znacząco wzrosła liczba dziewczyn na kierunkach stricte technicznych. Wobec trwającego od 2006 roku, spowodowanego względami demograficznymi spadku liczby młodych ludzi w Polsce, uczelnie techniczne okazały się być jedynymi, obok mundurowych, które odnotowywały w ostatnich 10 latach wzrost liczby studentów – i to wyłącznie kobiet. Od roku 2007 liczba dziewczyn na uczelniach technicznych wzrosła w Polsce o ponad 8 tys., a mężczyzn, w tym samy czasie, spadła o ponad 34 tysiące.

Najwyraźniej zasób ukryty w otoczeniu, jakim były dziewczyny, które mogły iść na politechniki, ale z jakichś kulturowych czy też społecznych powodów nie szły – udało się w końcu uruchomić – mówi prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Akademickich Szkół Polskich – To zasługa doskonałego, długodystansowego partnerstwa uczelni technicznych i sektora pozarządowego – Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Dzień Otwarty Dla Dziewczyn

W czwartek 30 marca br. panie pracujące na 20 uczelniach technicznych, a także studentki i absolwentki, spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują warsztaty, prowadzą wykłady i pokazy. Jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych. Studentki opowiedzą zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą pierwiastka męskiego. Rejestracja na Dni Otwarte odbywa się na www.dziewczynynapolitechniki.pl

Co z tą informatyką?

Wciąż troskę budzą kluczowe z punktu widzenia rozwoju technologicznego kraju kierunki informatyczne. Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie, do roku 2020 – na 1 milion. W Polsce tylko 13% studentów informatyki to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. A przecież to właśnie te kierunki należą do najbardziej poszukiwanych w Polsce i Europie, przyszłościowych, a kariera zawodowa w branżach powiązanych z nowymi technologiami – do najbardziej intratnych i dających możliwość największego wpływu na kształtowanie otaczającego nas świata.

„IT for SHE” – prezent na 10-lecie

Dlatego też, z okazji 10-lecia akcji „Dziewczyny na politechniki!” Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” wraz z partnerami z branży technologicznej i innowacyjnej, zdecydowała się powołać do życia bezprecedensowy program wspierania studentek kierunków informatycznych „IT for SHE„ . Jego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy.

Głównymi jego elementami są: największy w Europie obóz tematyczny dla dziewczyn w IT „Women in Tech Camp”; Program mentoringowy prowadzony przez przedstawicieli najlepszych firm technologicznych Polsce ; Kampania wolontariatu zachęcająca kobiety do nauki programowania, skierowana przede wszystkim do mieszkanek małych miejscowości.

Nabór do Programu mentoringowego rusza już 8 marca br. na stronie www.itforshe.pl. Do udziału w nim zapraszamy studentki i absolwentki kierunków informatycznych z polskich uczelni technicznych oraz z wydziałów informatycznych uniwersytetów. – Najwyższa pora zadbać o mądre wykorzystanie potencjału utalentowanych technologicznie, ambitnych, młodych kobiet dla rozwoju gospodarczego Polski, Europy i świata. Bo to one tworzyć będą przyszłość nowych technologii – mówi Michał Dżoga z Koalicji na Rzecz Polskich Innowacji, współorganizator programu. Partnerami „IT for SHE” są: Cisco, Fundacja Kronenberga – Citi Handlowy, Ericsson, Goldman Sachs, IGT, Intel, Roche.

Stypendia dla dziewczyn w nowych technologiach

Aby jeszcze mocniej wesprzeć kobiece talenty informatyczne, Fundacja Perspektywy wraz z firmą INTEL ogłaszają – także 8 marca – III już edycję wyjątkowego stypendium skierowanego do maturzystek i studentek kierunków związanych z kierunkami informatycznymi – „Nowe technologie dla dziewczyn„.

Stypendystki otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zł (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Zostaną również zaproszone do udziału w programie stażowym w ekscytującym miejscu – gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela (największym ośrodku R&D Intela w Europie). Inicjatywa ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Aplikować o stypendium można już teraz pod adresem www.stypendiadladziewczyn.pl.

Dyskusja (0 komentarzy)