Aktualności
Życie akademickie
19 Marca
Opublikowano: 2019-03-19

Dziewczyny w świecie Tech&IT 2019

W kwietniu odbędzie się kolejna akcja Dziewczyny na Politechniki!, która od 12 lat zachęca i inspiruje maturzystki do podejmowania studiów inżynierskich. Tegoroczna edycja szczególnie skupi się na kierunkach IT.

Kierunki techniczne i ścisłe, a zwłaszcza te związane z informatyką, są niezwykle ważne. Warunkują rozwój gospodarczy i zdolność do rozwiązywania kluczowych problemów cywilizacyjnych. Decydują o możliwościach pozycjonowania Polski jako nowego, europejskiego hubu IT. Coraz większa rolę w tych zmianach odgrywają utalentowane kobiety.

W Polsce obserwujemy nową, pozytywną tendencję w tym zakresie. Według raportu Fundacji Perspektywy Kobiety na politechnikach 2019. Rewolucja informatyczek? udział dziewcząt na politechnikach już od 5 lat utrzymuje się na poziomie 37%, natomiast na kierunkach informatycznych systematycznie rośnie. Uczy się tam obecnie 11 341 kobiet, co stanowi 14,6% ogólnej liczby studentów kierunków IT (wzrost w stosunku do sytuacji sprzed 3 lat – o prawie 3pp). Tylko w roku 2018 na rynek pracy wkroczyło prawie 1500 świeżo upieczonych absolwentek informatyki.

Zwiększone zainteresowanie młodych kobiet informatyką jest efektem rosnącej świadomości atrakcyjności kształcenia i kariery w obszarze nowych technologii, jak również działań promocyjnych skierowanych do kobiet, w celu zainteresowania ich tym obszarem. Wśród nich jest jedyny w Polsce program stypendialny skierowany do kobiet: „Nowe technologie dla dziewczyn”, organizowany przez firmę Intel oraz Perspektywy, który oferuje najzdolniejszym maturzystkom wybierającym studia informatyczne oraz studentkom stypendia finansowe i wsparcie merytoryczne w rozwoju zainteresowań (www.stypendiadladziewczyn.pl). Rusza właśnie nabór do 5-tej edycji tego programu.

Należy tu również wymienić największy polski program inspiracyjny dla studentek informatyki – „IT for SHE”, który otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej dla najlepszego działania na rzecz kobiet w informatyce w Europie – European Digital Skills Award. To już trzecia edycja programu, w którego skład wchodzą:

  • „Women in Tech Camp” – największy w Europie obóz technologiczny dla studentek IT
  • Program mentoringowy prowadzony przez przedstawicieli najlepszych firm technologicznych Polsce
  • Wolontariat, w ramach którego studentki kierunków technicznych wybierają się w wakacje do wsi i małych miasteczek, by uczyć, inspirować i pokazywać świat technologii uczniom szkół podstawowych.

A także działanie, którego skala znacząco przewyższyła oczekiwania organizatorów w 2018 roku, czyli Perspektywy Women in Tech Summit 2019 – największa konferencja dla kobiet w technologiach, innowacji i nauce w Europie, która odbędzie się w dniach 13-14 listopada w Warszawie – www.womenintechsummit. Jej ostatnia edycja zgromadziła ponad 2,5 tysiąca uczestniczek i uczestników z całego świata.

Dla promocji zawodów informatycznych wśród kobiet ważna jest także aktywność licznych społeczności grup kobiecych w IT oraz fakt coraz szerszej obecności informatyki na niższych etapach edukacji. Ważna jest również trwająca od 12 lat kampania uczelni technicznych mająca na celu zainteresowanie maturzystek kształceniem inżynierskim – „Dziewczyny na politechniki!”.

Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn, którego głównym tematem będą nauki informatyczne na polskich uczelniach technicznych i wydziałach ścisłych, odbędzie się w 2019 roku 11 kwietnia. Wszystkie informacje odnośnie rejestracji oraz programu wydarzeń dostępne na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl.

Zachęcanie dziewczyn do nowych technologii to nie tylko szansa na ich fascynującą karierę, ale również wartość dodana dla zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Dyskusja (0 komentarzy)