Aktualności
Życie akademickie
19 Stycznia
Fot. Adam Paczkowski
Opublikowano: 2022-01-19

Elektryczna „Zośka” nowym nabytkiem Politechniki Koszalińskiej

Pojazd o napędzie elektrycznym wzbogacił bazę dydaktyczną Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej. Studenci kształcący się na kierunku transport będą mogli w praktyczny sposób zdobyć doświadczenie w zakresie eksploatacji auta z silnikiem elektrycznym.

Na wyposażeniu jednej z wydziałowych pracowni od niedawna znajduje się samochód o napędzie elektrycznym. Nowo zakupione Renault Zoe, pieszczotliwe zwane „Zośką”, jest dopuszczone do ruchu drogowego. Dzięki temu istnieje możliwość prowadzenia badań naukowych w zakresie efektywności napędów elektrycznych w różnych warunkach drogowych. Samochód będzie ważnym elementem dydaktycznym w zakresie kształcenia studentów na kierunku transport. Skorzystają zwłaszcza ci, którzy jako specjalność wybrali elektromobilność.

Elektromobilność to wyzwanie nowoczesnego świata. Chcemy przygotować studentów na spotkanie z nią. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy o zakupie „elektryka” – wyjaśnia dr hab. inż. Iwona Michalska-Pożoga, prof. PK, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej.

Wraz z autem uczelnia pozyskała stację ładowania, która daje możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Wydział Mechaniczny reaguje na potrzeby kandydatów na studia i studentów co do nabywanych przez nich i poszukiwanych przez rynek pracy kompetencji. Naszym atutem jest wykwalifikowana kadra badawczo-dydaktyczna, a także możliwość wykorzystania nowoczesnych pracowni laboratoryjnych – podkreśla prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński, dziekan Wydziału Mechanicznego PK.

Łączny koszt zakupu samochodu i stacji ładowania wyniósł 60 tysięcy złotych.

źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)