Aktualności
Życie akademickie
06 Października
Źródło: Politechnika Łódzka
Opublikowano: 2022-10-06

Erasmus+ InnHUB powstanie w Łodzi

Rozszerzanie sieci współpracy międzynarodowej, synergia biznesu z nauką czy rozwój dzięki programowi Erasmus+ to tylko niektóre wyzwania stojące przed centrum innowacji, jakie już wkrótce zostanie otwarte w Łodzi.

Porozumienie zapowiadające powstanie Erasmus+ InnHUB Łódź zostało podpisane 5 października w ramach obchodów uroczystej inauguracji roku akademickiego w Politechnice Łódzkiej. To właśnie przy tej uczelni zostanie uruchomione kolejne tego typu centrum. Wcześniej powstały już placówki w Lublinie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu.

Rozwój sieci regionalnych centrów innowacji stał się jednym z priorytetowych celów Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji stanowiącej Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Program Erasmus+, choć kojarzony najczęściej ze studenckimi wymianami, nie jest skierowany wyłącznie do studentów.

Jest on zaadresowany do wszystkich, którzy chcą podnosić kompetencje w taki sposób, aby dobrze wpisać się w potrzeby rynku pracy. Nie określamy grup wiekowych, społecznych czy instytucji – wyjaśnia dr hab. Paweł Poszytek., dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. – Budżet programu Erasmus+, jaki Komisja Europejska przeznaczyła na lata 2021–2027, to ponad 28 mld euro. Bardzo zależy nam na tym, aby powstające ośrodki pomogły jak najlepiej wykorzystać te pieniądze – dodaje.

Uruchomienie Erasmus+ InnHUB Łódź planowane jest jeszcze w tym roku. Będzie się mieścić w Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej. Jednostka kształcąca studentów w językach obcych obchodzi właśnie swoje 30-lecie.

Nowe centrum ma ogromne znaczenie z uwagi na tempo rozwoju, za którym muszą podążać uczelnie i przemysł. W Łodzi dynamicznie rozwija się sektor nowoczesnych technologii. Niezbędnym czynnikiem do budowania kultury innowacji i kreatywności jest współdziałanie nauki, biznesu, sztuki, organizacji społecznych oraz władz publicznych. Centrum innowacji Erasmus+ InnHUB będzie promować region łódzki, wzmacniać współpracę międzynarodową i wspierać realizację licznych projektów. Będzie także wspierać młodych i tych starszych w uzupełnianiu wiedzy, bo dziś ta zdobyta na jakimś etapie naszego życia już nie wystarcza, musimy ją odświeżać i rozwijać przez całe życie – podkreśla prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

Placówka będzie służyć za centrum informacyjne, miejsce warsztatów, szkoleń czy spotkań przedstawicieli nauki, innowacji i biznesu. Najbliższe terminy naboru wniosków do Programów zapowiedziano na wiosnę.

Ewa Chojnacka, źródło: PŁ

 

Dyskusja (0 komentarzy)