Zaczęło się niewinnie, kiedy Fundacja Edukacyjna Perspektywy zaczęła pod hasłem „Dziewczyny na Politechniki” organizować wspólnie z uczelniami specjalne dni otwarte dedykowane dziewczętom. Potem już było właściwie z górki. Zachęcenie kobiet by kształciły się branży IT, okazało się nie takie trudne, a potem był niebywały sukces ogromnego, jedynego na skale Europejską przedsięwzięcia, czyli Women Tech Summit. Przed nami kolejny w listopadzie. Jednym z jego kluczowych tematów będzie cyberbezpieczeństwo. Okazuje się, jednak, że w tej dziedzinie mało jest kobiet. Ogólnoświatowe dane mówią, że jedynie 11% specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa to panie.
Chcąc zmienić tę sytuację, wypromować kobiety specjalizujące się w różnych obszarach cyberbezpieczeństwa – od strony technologicznej, polityki publicznej, bezpieczeństwa państwa, edukacyjnej i zainspirować młode pokolenie dziewczyn wchodzących do świata technologii, Fundacja Edukacyjna Perspektywy wyróżniła te panie, które w tej dziedzinie odnoszą sukcesy. Na liście TOP-20 Women in Cybersecurity, kolejnej akcji FEP wraz z partnerem, jakim jest Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, znalazły się: Izabela Albrycht i Joanna Świątkowska z Instytutu Kościuszki, Agnieszka Besiekierska z kancelarii Noerr, Izabela Błachnio-Wojnowska z BNP Paribas, Magda Borowik z Komisji Nadzoru Finansowego, Olga Budziszewska z Accenture, Anna Chałupska z Deloitte i stowarzyszenia ISACA, Paula Januszkiewicz z CQURE, Joanna Karczewska ze stowarzyszenia ISACA, Aleksandra Kopciuch z ComCERT-u i fundacji Bezpieczna Przestrzeń, Klaudia Krawiecka, doktorantka Oxford University i prezydent Oxford Women in Computer Science, Beata Kulawik z Deloitte, Beata Legowicz cyberprofilerka, Katarzyna Majewska, członkini zarządu Citi Handlowy, Justyna Orłowska z GovTech Polska, Ewa Piłat z Willis Towers Watson, Joanna Rutkowska, której „eWeek Magazine” przyznał tytuł jednego z Pięciu Hakerów, którzy odcisnęli swe piętno na roku 2006, Anna Streżyńska z Mc2 Innovations, Agnieszka Kwiecień-Szymańska z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Komputerowego Politechniki Wrocławskiej, Aleksandra Wisz, programistka z Intela, Magdalena Wrzosek z NASK.
Wręczenie wyróżnień TOP-20 Women in Cybersecurity odbędzie się w czasie uroczystej gali, towarzyszącej konferencji Perspektywy Women in Tech Summit 2019, które będzie się odbywać w dniach 13-14 listopada. Jak informują organizatorzy, ma w nim uczestniczyć blisko 3 tys. osób. Więcej niż w roku ubiegłym. To jedynie pars pro toto, bowiem w branży cyberbezpieczeństwa, jak się szacuje, potrzeba blisko 3,5 mln specjalistów. Poza nieuzasadnionymi obawami czy funkcjonującymi jeszcze tu i tam stereotypami nic nie stoi na przeszkodzie, aby coraz więcej kobiet odnalazło się w tej branży. Poprzednie sukcesy akcji FEP to dobry prognostyk można, ba, należy chyba oczekiwać, że TOP 20 Women in Cybersecurity stanie się znaczącą inspiracje dla kobiet i zachęci je do zwiększenia swojego udziału w szeregach specjalistów cyberbezpieczeństwa.
JK