Program studiów politologicznych na Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego otrzymał główną nagrodę w konkursie Global Education Network Europe.
Global Education Network Europe (GENE) to powstała w 2001 r. europejska organizacja tworząca sieć ministerstw i agencji odpowiedzialnych za kształtowanie polityki, finansowanie oraz wspieranie w zakresie edukacji globalnej na poziomie krajowym. Obecnie GENE zrzesza ponad 60 podmiotów z 25 krajów. Polskimi przedstawicielami w GENE są: Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. I to właśnie ten drugi resort nominował wspólny projekt Fundacji HumanDoc oraz Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego „Wprowadzenie edukacji globalnej do systemu kształcenia studentów dziennikarstwa i politologii” do tegorocznej nagrody. GENE wyróżniło tę inicjatywę przyznaniem głównego lauru w konkursie.
Specjalność Global Studies przygotowana została w oparciu o najlepsze światowe wzorce z zakresu edukacji globalnej. W ramach studiów studenci poruszają zagadnienia odnoszące się m.in. do koncepcji rozwoju globalnego, w tym trendów i megatrendów w globalnym świecie, zrównoważonego rozwoju oraz polityki ekologicznej, praw człowieka czy problemów dotyczących żywności i wody w XXI wieku. Uzupełnieniem programu są kursy poświęcone regionalnym case study, gdzie analizowane są przypadki dotyczące Afryki, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Łacińskiej – tłumaczy prof. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej.
Projekt współfinansowany był ze środków programu Polska Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W jego ramach przygotowane zostały specjalności: Global Studies na kierunku politologia oraz film i komunikacja w globalnym świecie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, a także multimedialny nowoczesny podręcznik akademicki „Wprowadzenie do Global Studies”.
Program specjalności Global Studies realizowany jest od roku akademickiego 2019/2020. Obecnie trwa rekrutacja na kolejny nabór.
W zespole realizującym projekt pracowali: prof. Kamil Minkner, prof. Adam Drosik, dr Grzegorz Haber, dr Bartosz Maziarz i mgr Sabina Baraniewicz-Kotasińska.
źródło: UO