Aktualności
Życie akademickie
27 Lutego
Opublikowano: 2019-02-27

Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej już w marcu

7 dni, ponad 120 inspirujących spotkań oraz blisko 100 niezwykłych osobowości świata nauki – tak w skrócie zapowiada się 15. Festiwal Nauki w Akademii WSB, który w tym roku odbędzie się w dniach 25–31 marca. W wydarzeniu wezmą udział m.in. Szymon Hołownia, Krzysztof Wielicki, Robert Jałocha, Karol Wójcicki, członkowie heavy metalowego zespołu Hunter – prof. Arkadiusz Letkiewicz i Paweł Grzegorczyk, oraz profesorowie Aleksander Nawrat i Witold Orłowski. Nie zabraknie wykładowców anglojęzycznych – ze Stanów Zjednoczonych, Turcji, Rumunii, Nigerii czy Ekwadoru.

Projekt realizowany przez Akademię WSB oraz Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza z roku na rok przyciąga coraz więcej pasjonatów wiedzy. W ubiegłym roku z wykładów, warsztatów i pokazów skorzystało ponad 10 tysięcy osób.

15. edycja Festiwalu Nauki, która odbędzie się w dniach 25–31 marca to, podobnie jak w latach ubiegłych, szeroka oferta zajęć dla osób w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Program uwzględnia zarówno spotkania z zakresu psychologii, socjologii, marketingu internetowego, bezpieczeństwa, logistyki, programowania, informatyki śledczej, ale także spotkania z inspirującymi gośćmi. O tym, czy zwierzęta mają duszę opowiadać będzie Szymon Hołownia; w świat wspinaczek wysokogórskich zabiorą Krzysztof Wielicki, Jarosław Botor, Robert Jałocha i znany katowicki muzyk – Jacek Pikuła, a wykład dla dzieci o najpiękniejszych zjawiskach świetlnych we wszechświecie przygotował popularyzator nauki Karol Wójcicki.

Festiwal Nauki w Akademii WSB to także inspirujące debaty. W tym roku do dyskusji o sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologiach, które zmieniają codzienność zaproszono prof. Aleksandra Nawrata (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), prof. Mirosławę Nowak-Dziemianowicz (ekspert w dziedzinie pedagogiki i relacji międzyludzkich, kierownik Seminarium Doktorskiego Akademii WSB), Przemysława Pająka (redaktora naczelnego i założyciela serwisu technologicznego Spider’s Web) oraz prowadzącego spotkanie redaktora Marka Twaroga (Dziennik Zachodni). Podczas drugiej debaty eksperci zmierzą się z odwiecznym pytaniem o istotę naszej egzystencji: czy w życiu kieruje nami przeznaczenie czy wolna wola oraz czy warto wyjść czasem poza sferę komfortu. W dyskusji udział wezmą ks. prof. Andrzej Nowicki, sędzia i znany społecznik Jarosław Gwizdak oraz pływak zimowy Leszek Naziemiec.

O wewnętrznych dylematach i potrzebie realizacji własnych pasji opowiedzą także członkowie zespołu metalowego Hunter: prof. Arkadiusz Letkiewicz – były rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Paweł Grzegorczyk („Dr Jekyll i Mr Hyde. Czy profesor uczelni może występować w roli perkusisty zespołu metalowego?”).

W organizację Festiwalu Nauki włączają się tradycyjnie dąbrowskie ośrodki edukacyjne i kulturalne (m.in. Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Miejskie Sztygarka, Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Dąbrowie Górniczej, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, NEMO Wodny Świat, Centrum Formy w Dąbrowie Górniczej oraz Centrum Diagnostyki i Terapii „In Corpore”), dzięki którym oferta Festiwalu jest jeszcze bogatsza, a zajęcia popularnonaukowe i kulturalne odbywają się na terenie całej Dąbrowy Górniczej.

Program 15. Festiwalu Nauki dostępny jest na stronie internetowej www.wsb.edu.pl/festiwalnauki. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)