O (nie)zawodnej nadziei będą dyskutować uczestnicy najbliższego Klubu „Filozofuj!” w Lublinie. Spotkanie odbędzie się 18 maja.
Dlaczego tak cenimy nadzieję, do czego jest nam potrzebna? Czy należy jej ufać? A może wręcz jest nam niezbędna do życia? Temat najbliższego spotkania Klubu „Filozofuj!” w Lublinie – nadzieja – w czasach wojny, katastrofy klimatycznej, pandemii i innych kryzysów XXI wieku jest szczególnie aktualny. O racjonalności i sensie nadziei będa rozmawiać: dr hab. Jacek Jaśtal z Politechniki Krakowskiej, specjalista od metaetyki, historii etyki i moralności (w szczególności starożytnej), socjologii moralności oraz współczesnych zmian społecznych związanych z rozwojem technologii informatycznych, a także dr hab. Piotr Bartula z Zakładu Filozofii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmujący się polską i zachodnią filozofią polityki, twórca tzw. testamentowej teorii sprawiedliwości.
Na spotkaniu w Lublinie pochylimy się m.in. nad tym, jakie funkcje nadzieja pełni w naszym życiu, czy jej żywienie można uznać za postawę racjonalną, jak może się objawiać nadzieja zwodnicza oraz czy nadzieja zawsze ma wartość – zachęcają organizatorzy.
Po dyskusji zaproszonych ekspertów przewidziano serię pytań od publiczności. Spotkanie pt. „(Nie)zawodna nadzieja” odbędzie się 18 maja o godz. 17:30 w kawiarni „Nie wylej” na ul. Żwirki i Wigury 4 w Lublinie. Poprowadzi je Marta Ratkiewicz-Siłuch. Więcej szczegółów na stronie internetowej www.filozofuj.eu.
Fundacja Academicon to organizacja non profit, która prowadzi działania na rzecz nauki (w tym jej popularyzacji, upowszechniania i promocji) oraz inicjatywy na rzecz kształcenia cnót obywatelskich, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, tolerancji oraz wzmacniania demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego. Od 2015 r. wydaje dwumiesięcznik popularnofilozoficzny „Filozofuj!”, doceniony dwa lata temu w konkursie Popularyzator Nauki w kategorii Media. Jedną z inicjatyw pisma są spotkania Klubów „Filozofuj!” – organizowane od 2016 roku otwarte debaty specjalistów z dziedziny filozofii. Dotychczas odbyło się 46 takich spotkań (Gdańsk, Lublin, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Olsztyn, Opole, Bydgoszcz, Wrocław, Warszawa, Toruń i Katowice).
MK