Aktualności
Życie akademickie
27 Maja
Źródło: www.uw.edu.pl
Opublikowano: 2022-05-27

Fizycy z UW tuż za podium międzynarodowego turnieju

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego uplasowali się tuż za podium Międzynarodowego Turnieju Fizyków IPT 2022. W zawodach, rozegranych w kolumbijskiej Bucaramandze, rywalizowało 15 drużyn z całego świata.

Międzynarodowy Turniej Fizyków IPT (International Physicists’ Tournament) to zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci fizyki I i II stopnia. Rywalizacja odbywa się w formie tzw. pojedynków, czyli debat naukowych, podczas których uczestnicy prezentują rozwiązanie danego problemu fizycznego lub fizyczno-technicznego. W tym roku turniej rozegrano w Universidad Industrial de Santander w kolumbijskiej Bucaramandze.

Uczestnicy zmierzyli się z takimi zagadnieniami, jak zbadanie, czy kształt i parametry krateru po kropli deszczu na piasku pozwala odtworzyć parametry kropli, w jakich warunkach upuszczona kreda nie złamie się czy też, dlaczego przy zderzeniu dwóch stalowych kul, na umieszczonej między nimi folii aluminiowej powstają koncentryczne zafalowania. Każda drużyna występuje w roli prezentera, recenzenta i oponenta. Zespół sędziów ocenia skuteczność oraz poprawność ataku, obrony i recenzji. Zwycięża ten zespół, który najlepiej zaprezentuje wyniki eksperymentów i obroni je.

Drużyna Koła Turnieju Fizyków Uniwersytetu Warszawskiego zakwalifikowała się do półfinału, w którym zmierzyła się z reprezentantami Szwecji i Szwajcarii. Ostatecznie Polacy zajęli czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej turnieju. Zwyciężyła reprezentacja Francji przed Brazylią i Szwajcarią.

Drużyna Wydziału Fizyki sprawdziła się doskonale w turnieju gromadzącym drużyny z najlepszych uniwersytetów z całego świata. Uczestnicy zawodów mierzyli się z zadaniami, które są bardzo trudne dla zawodowych fizyków. Świadczy to o tym, że wydział skutecznie przyciąga wybitnie uzdolnionych młodych ludzi i stwarza im dobre warunki do rozwoju – przekonuje prof. Krzysztof Turzyński, dziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW, team leader reprezentacji.

Reprezentacja do udziału w mistrzostwach przygotowała się przez kilka miesięcy. Studenci budowali modele teoretyczne, projektowali symulacje komputerowe i przeprowadzali doświadczenia. Do tego musieli się zgrać i przygotować do prezentacji oraz obrony wyników eksperymentów. Celem rozgrywek jest nie tylko naukowa rywalizacja, ale także integracja z rówieśnikami i międzynarodowa wymiana doświadczeń.

Mimo ogromnych emocji, związanych ze startem w turnieju i zaciętej rywalizacji, podczas rozgrywek udało nam się nawiązać znajomości z zawodnikami z innych krajów. Dyskusje z kimś z zupełnie innego środowiska naukowego o problemie, nad którym spędziliśmy kilka miesięcy pracy, są bardzo inspirujące. Była to znakomita okazja, by zaznajomić się z realiami pracy naukowej w międzynarodowym gronie – podkreśla jeden z członków polskiej drużyny Stanisław Rakowski.

W tegorocznej edycji wzięły udział zespoły z 15 państw: Szwajcarii, Ukrainy, Brazylii, Francji, Niemiec, Danii, Chorwacji, Szwecji, Słowenii, Holandii, Włoch, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Polski.

MK, źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)