Aktualności
Życie akademickie
26 Kwietnia
Źródło: Wydział Fizyki UW
Opublikowano: 2023-04-26

Fizycy z UW z szansami na finał International Physicists’ Tournament 2023

Co stanie się ze szminką, jeśli włożyć ją w silne pole elektryczne? Co można wywnioskować o własnościach kredy, patrząc na przerywany ślad, jaki zostawia ona na tablicy? Jak zmierzyć grubość lodu, analizując dźwięk, jaki wydaje powierzchnia zamarzniętego jeziora, kiedy rzucić w nią kamieniem? To tylko niektóre problemy, z jakimi mierzą się w tym roku uczestnicy Międzynarodowego Turnieju Fizyków.

International Physicists’ Tournament to zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci fizyki z całego świata. W tym roku odbywa się 15 edycja tego wydarzenia. W podparyskim Palaiseau rywalizuje 18 ekip z 16 państw, m.in. Francji, Ukrainy, Brazylii, Francji, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Kanady i USA.

Polskę reprezentują studenci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego: Debora Choińska, Kamil Dutkiewicz, Tomasz Mazur, Stanisław Rakowski, Jakub Trzaska i Michał Zdziennicki, wspierani przez Jakuba Grabarczyka, Jakuba Hevlera, Jakuba Kośmickiego, Piotra Łukawskiego i Michała Puzę. Drużyna składa się ze studentów studiów I stopnia na kierunkach: astronomia i fizyka. Toczą oni potyczki na najlepsze rozwiązanie,, dyskutując o problemach fizycznych z koleżankami i kolegami z innych prestiżowych uczelni, takich jak brytyjski University of Cambridge, francuska École Polytechnique czy brazylijska UNICA.

Uczestnicy rozwiązują ogłaszane z ponadpółrocznym wyprzedzeniem zadania dotyczące fizyki spotykanych na co dzień zjawisk, które nie doczekały się jeszcze satysfakcjonującego wyjaśnienia, a następnie przedstawiają te rozwiązania przed międzynarodowym jury – wyjaśnia opiekun reprezentacji dr hab. Krzysztof Turzyński, prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW.

Każda drużyna występuje kolejno w roli prezentera, recenzenta i oponenta. Zespół sędziów ocenia skuteczność oraz poprawność ataku, obrony i recenzji.

Nie przypomina to zwykłego egzaminu, gdyż rozwiązania mogą być krytykowane i ulepszane przez innych uczestników – wywiązuje się stąd często prawdziwa naukowa dyskusja! To właśnie stanowi o wyjątkowości turnieju, który kształci umiejętności prowadzenia prawdziwej debaty naukowej przez studentów – podkreśla opiekun studentów z UW.

Po dwóch dniach intensywnych zmagań polska drużyna awansowała do półfinału. W czwartek zmierzy się z
zespołem złożonym ze studentów z niemieckich uczelni oraz ekipą startującą pod neutralną flagą.

MK, źródło: FUW

Dyskusja (0 komentarzy)