Aktualności
Życie akademickie
19 Września
Opublikowano: 2024-09-19

FNP startuje z programem mentoringowym

Pilotażową edycję programu mentoringowego skierowanego do naukowców ze wszystkich dziedzin uruchamia Fundacja na rzecz Nauki Polskie. Inicjatywa ma łączyć młodych badaczy, wyróżnionych stypendium START, z bardziej doświadczonymi laureatami i laureatkami innych programów FNP.

Celem programu jest umożliwienie młodym uczonym pracującym w Polsce nawiązania kontaktów i relacji mentoringowych z bardziej doświadczonymi uczonymi (mentorami). Relacje te mają wspierać młodych badaczy i badaczki w podejmowaniu decyzji dotyczących ich dalszego rozwoju zawodowego oraz pomóc w rozwoju kompetencji, które ułatwią im sprawne działanie w środowisku badawczym oraz obszarze B+R. Program ma także na celu wsparcie idei dzielenia się wiedzą, a także rozwój kompetencji interpersonalnych zarówno osób mentorowanych, jak i mentorów.

Podstawowym zadaniem programu jest wspieranie młodych badaczy w dalszym rozwoju zawodowym. Jesteśmy przekonani, że ogromna wiedza i doświadczenie stypendystów i stypendystek FNP, ich ścieżki kariery, obserwacje i przemyślenia mogą być źródłem bardzo wartościowych wskazówek dla naukowców na wczesnym etapie kariery. Wierzymy, że korzyści z programu okażą się wzajemne i również rola mentora będzie przydatnym i cennym doświadczeniem. Zależy nam na wzmacnianiu idei dzielenia się wiedzą i budowaniu kompetencji w tym zakresie, w tym kompetencji interpersonalnych. Z myślą o tym przewidujemy wsparcie merytoryczne dla mentorów. Dodatkowo, liczymy na to, że program mentoringowy przysłuży się integracji środowiska laureatów FNP – mówi dr Marta Łazarowicz-Kowalik, wiceprezeska Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

W ramach pilotażowej edycji wyłonionych zostanie maksymalnie 15 par mentoringowych, których współpraca obejmie od 4 do 10 spotkań na przestrzeni od 9 do 12 miesięcy. Mentorami w programie mogą być laureaci programów FNP. Mentor nie musi być czynnym naukowcem, może dysponować innym doświadczeniem (np. w dziedzinie biznesu, komercjalizacji).

Mentee (osobą mentorowaną) może zostać osoba, która spełnia łącznie dwa warunki:

  • uzyskała stypendium START w ciągu 2 lat od momentu zgłoszenia do programu;
  • prowadzi pracę badawczą w Polsce lub jest doktorantem/doktorantką w Polsce.

FNP oferuje wstępne szkolenie z zakresu umiejętności przydatnych w relacji mentoringowej zarówno dla mentorów, jak i osób mentorowanych (mentee). Fundacja zapewni także wsparcie eksperta zewnętrznego, który w razie potrzeby pełnić będzie rolę superwizora procesów mentoringowych. Obecnie trwa nabór mentorów do pilotażowej edycji programu. Nabór zgłoszeń mentee ogłoszony zostanie po zakończeniu naboru mentorów.

Partnerem programu jest Klub Stypendystów FNP. Więcej szczegółów na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

AST, źródło: FNP

Dyskusja (0 komentarzy)