Aktualności
Życie akademickie
14 Maja
Opublikowano: 2020-05-14

Fulbright Slavic Award dla trojga wykładowców z UW, UWr i APS

Troje wykładowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie otrzymało stypendium dydaktyczne Fulbright Slavic Award przeznaczone dla akademików specjalizujących się w kulturze i historii krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Fulbright Slavic Award to trwające jeden trymestr stypendium dydaktyczne dla wykładowców akademickich zatrudnionych w polskich instytucjach szkolnictwa wyższego, którzy specjalizują się w historii, polityce, kulturze i ekonomii Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Umożliwia ono prowadzenie zajęć ze studentami na jednym z trzech uniwersytetów współpracujących z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta: Univeristy of Washington w Seattle, University of Illinois w Chicago oraz The Ohio State University w Columbus.

W tym roku laureatami stypendium zostali:

  • dr Dawid Junke, kulturoznawca, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół badań nad kulturą popularną, ze szczególnym uwzględnieniem kulturowych aspektów produkcji i recepcji seriali telewizyjnych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami oraz Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturalnej „Trickster”;
  • dr Jarosław Szczepański, politolog i prawnik, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prawa konstytucyjnego, systemów politycznych i filozofii polityki. Pełnił funkcję prodziekana ds. naukowych Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w kadencji 2016–2017. Jest członkiem International Political Science Association (IPSA) oraz ekspertem Komisji Europejskiej w zakresie opiniowania wniosków badawczych;
  • Dominika Zakrzewska-Olędzka, adiunkt w Zakładzie Psychologii Rozwoju i Wychowania Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Jej zainteresowania naukowe to: komunikacja międzykulturowa, różnice międzykulturowe, uprzedzenia i stereotypy, relacje polsko-izraelskie i polsko-żydowskie.

Wyjazd na stypendium nastąpi w marcu 2021 r. Stypendyści będą prowadzili kurs w języku angielskim (10 tygodni). Dwugodzinne zajęcia będą odbywały się dwa razy w tygodniu (4 godziny przez 10 tygodni) i będą dostępne dla studentów studiów licencjackich lub magisterskich.

Stypendium jest finansowane przez amerykański Departament Stanu, polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz instytucje goszczące.

MK, źródło: www.fullbright.edu.pl

Dyskusja (0 komentarzy)