13 lutego w Katowicach odbyło się już po raz czwarty spotkanie networkingowe „Miliard w patencie”, organizowane przez Centrum Transferu Technologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz spółkę celową Uniwersytetu Śląskiego SPIN-US.
Spotkania te są adresowane głównie do firm zainteresowanych wdrażaniem pomysłów naukowców z SUM. Na spotkaniu zaprezentowano wiele ciekawych i nowatorskich rozwiązań. Jednym z nich jest proteza z wewnętrznym rusztowaniem do regeneracji zniszczonego w efekcie urazu nerwu obwodowego np. nogi czy ręki. W tej chwili jest na etapie badań na zwierzętach. Zaprezentowano także niestechiometryczną powłokę, którą pokrywa się ostrza narzędzi chirurgicznych, nanocząsteczki polimerowe mające służyć do kontrolowanego dostarczania substancji aktywnych do organizmu czy aplikacje dla osób po udarze. Ma ona nauczyć rodzinę pacjenta rozpoznawać wczesne objawy mogące świadczyć o udarze mózgu. Pozwoli to na skrócenie czasu potrzebnego do uzyskania pomocy lekarskiej, zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań poudarowych, a ponadto dzięki niej pacjent będzie mógł na dowolnym etapie leczenia świadomie monitorować postępy terapii.
Ponieważ nawet najlepszy wynalazek nie trafi do odbiorcy bez inwestora, który zgodzi się podjąć ryzyko jego produkcji, dlatego – jak informują organizatorzy spotkania – ma ono na celu m.in. bliższe poznanie się partnerów naukowych i biznesowych w formule B2B, identyfikację projektów z myślą o przyszłej komercjalizacji wyników badań naukowych oraz aktywny networking i tworzenie nowych relacji interdyscyplinarnych pod przyszłe projekty badawczo-naukowe.
Jk
(źródło: SUM)