Aktualności
Życie akademickie
16 Listopada
Opublikowano: 2021-11-16

GISday na UMCS

Zastosowanie systemów informacji geograficznej w różnych dziedzinach – od badań historyczno-wojskowych, przez geografię, po badania związane z rozwojem epidemii – przybliżą studenci UMCS w trakcie obchodzonego 17 listopada GISday.

GISday to ogólnoświatowe święto obchodzone corocznie 17 listopada przez użytkowników i entuzjastów systemów informacji geograficznej (geographic information system, GIS). Po raz pierwszy celebrowano je w 1999 roku. Systemy informacji geograficznej służą do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji wszelkich danych przestrzennych. GIS jest obecnie wykorzystywany przez setki instytucji i przedsiębiorstw do tworzenia map i zarządzania przestrzenią.

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obchody GISday organizuje Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyków GeoIT, działające przy Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Wydarzenie będzie miało formę prelekcji, na których przybliżone zostanie zastosowanie technologii GIS w różnych dziedzinach: od badań historyczno-wojskowych, przez geografię, po badania związane z rozwojem epidemii. Wykłady dotyczą m.in. standardów i norm w informacji geograficznej czy ogólnodostępnego interfejsu PolaMap dla QGIS.

W ramach święta GIS odbędą się także dwa warsztaty, poświęcone tworzeniu gry komputerowej „Flappy Bird” w silniku Unity oraz podstaw programowania w języku Python. Unity jako intuicyjny i wszechstronny silnik do tworzenia gier pozwoli na stworzenie kultowej gry „Flappy Bird”. Ten warsztat będzie obejmował obsługę Unity, tworzenie obiektu, komponentów czy skryptu. Język Python to dynamicznie interpretowany język programowania zawierający najlepsze rozwiązania i intencje innych języków programowania. Do największych zalet stosowania tego języka należą interaktywność, klarowność i czytelność kodu źródłowego.

Prelekcje oraz warsztaty zaplanowane są w formie zdalnej – transmisja na żywo rozpocznie się 17 listopada br. o godz. 8:45 na kanale YouTube.

MK

Program GISDay na UMCS

Dyskusja (0 komentarzy)