Aktualności
Życie akademickie
14 Lutego
Opublikowano: 2017-02-14

Grammy dla prof. Pendereckiego

Kompozytor prof. Krzysztof Penderecki, wieloletni rektor krakowskiej Akademii Muzycznej, otrzymał nagrodę fonograficzną Grammy w kategorii Muzyka chóralna za album Penderecki Conducts Penderecki. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w nocy z 11 na 12 lutego w Los Angeles.

W tym roku Grammy przyznano po raz 59. Wśród nominowanych artystów znalazł się także polski śpiewak Mariusz Kwiecień.

Wydany w 2016 r. przez Warner Classics album Penderecki Conducts Penderecki. Vol. 1 zawiera pierwsze nagranie studyjne Krzysztofa Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Płyta jest światową premierą fonograficzną jednej z najnowszych kompozycji Pendereckiego Dies Illa, napisanej w 2014 r. z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej. Znajdziemy na niej też Hymn do św. Daniiła na chór mieszany i orkiestrę (z 1997), Hymn do św. Wojciecha na chór mieszany i orkiestrę (z 1997) oraz nową interpretację Psalmów Dawida na chór mieszany i perkusję (z 1958). Chórem dyryguje prof. Henryk Wojnarowski (pracował w warszawskiej Akademii Muzycznej), a solistami są Johanna Rusanen – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran i Nikolay Didenko – bas.

Płyta jest pierwszą z planowanego cyklu, prezentującego dzieła orkiestrowo-chóralne jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów, nagrodzonego już Grammy w 1988 r. za II Koncert wiolonczelowy. W 1999 r. uhonorowano go jako kompozytora za najlepszy utwór współczesny (II Koncert skrzypcowy), a także jako wykonawcę, dyrygującego własnym utworem; w 2001 r. otrzymał statuetkę za Credo, a w 2013 r. nagrodzono płytę z jego dziełami orkiestrowymi – statuetkę otrzymali wówczas także Antoni Wit i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej.

Do najważniejszych dzieł prof. K. Pendereckiego należą takie kompozycje jak Tren ofiarom Hiroszimy, Pasja wg. św. Łukasza, Dies Irae, Jutrznia, Polskie Requiem, Te Deum, Siedem bram Jerozolimy, a także opery Czarna maska, Raj utracony czy Diabły z Loudun.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, (p)

Dyskusja (0 komentarzy)