Aktualności
Życie akademickie
10 Maja
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-05-10

Green Valley – dla wygody rowerzystów

Zielone pola namiotowe ze strefą wypoczynku oraz wypożyczalnie rowerów mogłyby czekać na turystów przemierzających rowerowy szlak Green Velo. To kolejny projekt studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jedna z największych atrakcji turystycznych – Green Velo – łączy swoim zasięgiem 5 województw Polski wschodniej. Rozpoczyna się w Elblągu, a kończy w Końskich w woj. świętokrzyskim. Odcinek przypadający na woj. warmińsko-mazurskie liczy ok. 420 km. Turysta jedzie brzegiem Zalewu Wiślanego, dalej malowniczymi terenami Wzniesień Górowskich, mijając po drodze Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, a następnie wkracza na północne Mazury. Czy jednak turystom wystarczy jedynie malowniczość terenów, aby chcieli korzystać ze szlaku?

Potencjałowi Wschodniego Szlaku Rowerowego przyjrzeli się studenci I roku studiów magisterskich analizy i kreowania trendów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To interdyscyplinarny kierunek, na którym zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy z wydziałów: Humanistycznego, Nauk Społecznych i Nauk Ekonomicznych. Jego studenci opracowali już wcześniej koncepcje zagospodarowania Wzgórza Katedralnego we Fromborku i Szlaku Kopernikowskiego.

Kolejnym celem, który sobie postawili, jest wykreowanie markowego produktu turystycznego – trasy rowerowej wschodniej Polski oraz wizerunku województw wschodniej Polski jako makroregionu atrakcyjnego dla wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza turystyką rowerową. Po zapoznaniu się ze stroną internetową trasy oraz jej aplikacją mobilną, a także treściami w mediach społecznościowych, na forach internetowych i blogach turystycznych, studenci stwierdzili, że turystom brakuje na trasie punktów gastronomicznych, niełatwo o tani nocleg, szczególnie po sezonie, a w gospodarstwach agroturystycznych na szlaku nie proponuje się rowerzystom zniżek ani specjalnych bonusów. Nie ma punktów serwisowych i wypożyczalni rowerów. Wiele głosów krytycznych zebrało oznakowanie trasy i stan nawierzchni. Jednocześnie turyści chwalili aplikację Green Velo i wielu deklarowało, że chce wrócić na szlak i poznawać nowe odcinki.

Co proponują studenci? Ich pomysłem jest sieć tzw. Green Valley – kempingów na szlaku Green Velo. Na polu namiotowym na turystę będzie czekać wypożyczalnia namiotów, akcesoriów kempingowych (materace, koce, śpiwory itp.). W kompleksie znajdzie się toaleta i kuchnia polowa z dostępem do bieżącej wody i prądu. Będzie zadaszenie i miejsce na ognisko. Dodatkową atrakcją kulinarną mogą się stać foodtrucki lub automaty z jedzeniem i piciem. Green Valley zaoferuje także możliwość wynajmu przyczep campingowych. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne okazjonalnym turystom, którzy nie posiadają własnego roweru. Do dyspozycji gości będzie również samoobsługowa stacja naprawy rowerów. Na zielonych kempingach nie zapomniano o rodzinach z dziećmi. Specjalnie dla nich studenci proponują duże tablice na placach zabaw z pomysłami na rodzinne gry i zabawy. Wszystkie przydatne informacje o sieci Green Valley turysta znajdzie w specjalnych zakładkach aplikacji Green Velo.

Koncepcja Green Valley została opracowana z uwzględnieniem najnowszych trendów: idei zero waste (czyli praktycznie bez odpadków), powrotu do natury, propagowania zdrowego stylu życia. Podobne przyjazne turystom rowerowym miejsca funkcjonują już od lat w wielu krajach europejskich.

Od momentu rozpoczęcia przygody z Green Velo, nie zanieczyszczamy środowiska, ponieważ poruszamy się rowerem na łonie natury, śpimy w namiotach i korzystamy z usług gastronomicznych, które wykorzystują ekoprodukty i naczynia biodegradowalne – opisują swój projekt studenci z UWM: Anna Szpejna, Marcin Merchel, Natalia Latusek, Karolina Chac, Joanna Obrębska i Klaudia Jędrzejewska.

Ich koncepcja powstała we współpracy z Departamentem Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Małgorzata Hołubowska, źródło: UWM

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)