Aktualności
Życie akademickie
31 Października
Opublikowano: 2018-10-31

Hackathon „Switch to Smart”

PGE Nowa Energia, spółka odpowiedzialna za innowacje w Grupie Kapitałowej PGE, we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) organizuje „Switch to Smart” – trzeci hackathon w cyklu Wielkie Wyzwania Programistyczne. Pula nagród wynosi 18 tysięcy złotych. Zwycięzca otrzyma 8 tys. zł.

Konkurs jest częścią prowadzonego przez PGE programu „Włącz się na przyszłość”, który promuje wśród konsumentów rozwiązania z obszaru smart energy. Celem hackathonu jest stworzenie narzędzi, które pozwolą odbiorcom energii elektrycznej efektywniej nią zarządzać w gospodarstwach domowych. Dzięki inteligentnym licznikom instalowanym w ramach programu „Włącz się na przyszłość” można wygodnie monitorować wykorzystanie energii elektrycznej za pomocą aplikacji mobilnej. Zadaniem uczestników hackathonu „Switch to Smart” będzie stworzenie na podstawie dostarczonych przez PGE danych jeszcze bardziej precyzyjnych narzędzi pozwalających wykrywać najbardziej energochłonne urządzenia i – w dalszej perspektywie – regulować zużycie prądu. Zwycięzcy będą mogli podjąć współpracę przy projekcie „Włącz się na przyszłość” i wraz z ekspertami wdrożyć w życie swoje rozwiązanie.

„Switch to Smart” jest już drugim hackathonem, który realizujemy we współpracy z sektorem energetycznym. Potwierdza to przydatność superkomputerów w tym obszarze i jest zbieżne z międzynarodowymi trendami. High Performance Computing jest stosowany w energetyce, by poprawić wydajność, bezpieczeństwo oraz tworzyć rozwiązania przyjazne środowisku. W przypadku obecnego hackathonu koncentrujemy się na odbiorcach detalicznych – chcemy pokazać, jak dzięki wykorzystaniu danych z nowoczesnych liczników można zoptymalizować zużycie energii na poziomie pojedynczego gospodarstwa domowego. Nasz cel jest zatem bardzo praktyczny: wykorzystując dane zebrane przez PGE, możliwości obliczeniowe superkomputerów oraz – co najważniejsze – pomysłowość uczestników hackathonu, chcemy dać konsumentom nowe możliwości oszczędzania, co przełoży się zarówno na domowy budżet, jak i wydajność systemu energetycznego w szerszej skali – mówi prof. dr hab. Piotr Bała, pomysłodawca hackathonów w ICM UW.

Hackathon „Switch to Smart” odbędzie się w dniach: 10–18 listopada 2018 r. (I etap – internetowy) i 24 listopada 2018 r. w godz. 10:00–19:00 (II etap – w Centrum Technologii ICM w Warszawie). Konkurs skierowany jest do wszystkich osób posiadających wiedzę i umiejętności w zakresie programowania. Uczestnicy mogą się zgłaszać jako zespoły 2–3-osobowe.

Dla trzech najlepszych projektów przewidziano nagrody – ich pula wynosi 18 tysięcy zł. Zwycięski zespół otrzyma 8 tysięcy zł.

Więcej szczegółów na temat hackathonu „Switch to Smart” można znaleźć na stronie www http://wwp.icm.edu.pl.

 

Dyskusja (0 komentarzy)