Aktualności
Życie akademickie
30 Grudnia
Źródło: www.uni.opole.pl
Opublikowano: 2019-12-30

Helisa stanęła przed Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego

Forma przestrzenna inspirowana modelem struktury DNA w postaci podwójnej helisy stanęła przed Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej 48.

Symbol przedstawiający helisę umieszczony przed Collegium Medicum ma stanowić nawiązanie do prowadzonego w nim kształcenia lekarzy. Autorem projektu wysokiej na 12,5 metra instalacji jest Biuro Architektoniczne Gorgoń w Katowicach. Instalacja wykonana jest z giętych w kształt helisy rur stalowych. Jest podświetlona, co o zmroku daje dodatkowy efekt wizualny.

– Instalacja ta jest niejako zwieńczeniem konceptu architektonicznego Collegium Medicum i otoczenia – wyjaśnia dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak, prof. UO, zastępca dziekana Wydziału Lekarskiego opolskiej uczelni. – Helisa oczywiście upamiętnia milowy krok nauki, jakim było odkrycie struktury DNA. Skierowana ku niebu, ma wyrażać naukowe ambicje człowieka, sięgania po dotąd nieosiągnięte, odkrywania dotąd nieodkrytego, opisywania dotąd nieopisanego… i w takim wymiarze stanowić stałą inspirację dla studentów medycyny – dodaje prof. Jóźwiak.

Kierunek lekarski uruchomiono na Uniwersytecie Opolskim wraz z rokiem akademickim 2017/2018. Kształcenie odbywało się najpierw na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym, a od tego roku przyszli medycy studiują na Wydziale Lekarskim. Obecnie na kierunku uczy się około 400 osób.

MK, źródło: UO

Dyskusja (0 komentarzy)