Jak na przestrzeni wieków ludzie gromadzili, tworzyli i wykorzystywali zbiory botaniczne? Jakie początki miało nazewnictwo gatunków? Odpowiedzi między innymi na te pytania można znaleźć na nowo otwartej wystawie Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Uroczyste otwarcie wystawy pt. „Historia Zbiorów Botanicznych” odbyło się 14 kwietnia o godz. 12.00 na Wydziale Biologii UG. W gablotach zgromadzono eksponaty prezentujące zbiory historyczne, w których mowa o początkowym wykorzystaniu i znaczeniu roślin dla człowieka, pierwszych badaniach właściwości m.in. leczniczych. Zwiedzający dowiedzą się, jak powstało zunifikowane dla całego świata nazewnictwo naukowe organizmów oraz jak grupowano organizmy w systemy hierarchiczne, czego podjął się m.in. Karol Linneusz.
Wystawa przenosi nas w ciekawą podróż, która pokazuje, jak na przestrzeni wieków ludzie gromadzili, tworzyli i wykorzystywali zbiory botaniczne: od najstarszych herbarzy po współczesne bazy danych, zawierające informacje na temat kolekcji oraz ich skany – mówi prof. dr hab. Dariusz L. Szlachetko, dziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Część ekspozycji poświęcono współczesnym zbiorom, ich różnorodności, typom kolekcji naukowych i możliwościom ich wykorzystania.
Dodatkowo jedna z gablot zawiera ekspozycję prezentującą to, jaką drogę musi przejść materiał roślinny od momentu zbioru w terenie do tego, by stał się alegatem w kolekcji naukowej, czyli w jaki sposób zebrać materiał, zakonserwować, jak prawidłowo zaetykietować i zanotować dane na temat lokalizacji i zbieracza. Dowiemy się też, jakiej procedury wymaga opisanie nowego dla nauki taksonu – przybliża wystawę mgr Katarzyna Wszałek-Rożek, kuratorka zielnika z Pracowni Geobotaniki i Ochrony Przyrody UG.
Wystawa jest częścią projektu pt. „Herbarium Pomeranicum – digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe”. Wirtualny Zielnik Pomorza łączy zasoby zgromadzone przez cztery pomorskie zielniki. W ten sposób do wirtualnego zbioru, do którego trafiło blisko pół miliona okazów roślin i grzybów, opisanych i sklasyfikowanych według określonych kryteriów, dostęp ma każdy zainteresowany. Projekt realizowany był w partnerstwie trzech uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. Jego wartość to przeszło 25 mln zł.
MK, źródło: UG