Aktualności
Życie akademickie
04 Lutego
Źródło: www.w.prz.edu.pl
Opublikowano: 2021-02-04

HUMERO – innowacyjny projekt studentów PRz

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zaprojektowali oraz wykonali prototypowe ramię robota przemysłowego przez zastosowanie procesu drukowania przestrzennego 3D.

W projekt HUMERO, realizowany na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym PRz w Stalowej Woli, zaangażowani byli studenci Koła Naukowego Informatyki Przemysłowej: Łukasz Kapała i Aleksander Janeczko. W pierwszym etapie wykonali projekt CAD robota oraz dobierali odpowiednie elementy mechaniczne, takie jak łożyska, przekładnie i serwonapędy. Następnie zaprojektowali i wykonali układ zasilający. Kolejnym zadaniem było przygotowanie oprogramowania sterującego pracą mechanizmów. Wreszcie na końcu zajęli się oprogramowaniem służącym sterowaniu robotem przy użyciu panelu dotykowego i interfejsu graficznego.

Wydruk wszystkich elementów trwał ponad miesiąc. Po rozwiązaniu problemów technicznych udało się wydrukować wszystkie elementy składowe i połączyć je w całość razem z elementami mechanicznymi i elektrycznymi. Następnie przygotowana została skrzynka sterująca, która zawiera elementy zasilające oraz mikrokontroler ATMega256 z opracowanym oprogramowaniem kontrolującym pracę serwomechanizmów. Do kontrolera ATMega256 podłączono mikrokomputer Raspberry Pi z wyświetlaczem dotykowym i aplikacją umożliwiającą łatwe i intuicyjne pisanie prostych programów do stworzonego robota.

Ramię robota posiada sześć ruchomych osi z możliwością niezależnego ich kontrolowania przez sprzężenie układu sterowania z funkcjonalnym interfejsem użytkownika. Głównym urządzeniem napędzającym robota są serwomechanizmy, czyli zamknięte układy sterowania zawierające małe silniki elektryczne połączone z przekładnią zębatą. Z poziomu rozbudowanego panelu sterowania oraz wykorzystania m.in. platformy minikomputera Raspberry Pi oraz modułu Arduino operator ramienia jest w stanie zaprogramować określone operacje, które następnie wykonuje robot – tłumaczy Aleksander Janeczko.

Opiekunem Koła Naukowego Informatyki Przemysłowej jest prodziekan ds. kształcenia Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej dr Andrzej Chmielowiec.

źródło: PRz

 

Dyskusja (0 komentarzy)