Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z SCinet tworzy wirtualne laboratorium dla SC 2021 – międzynarodowej konferencji na temat obliczeń wysokiej wydajności, sieci, pamięci masowej i analiz.
SC to najważniejsze, cykliczne wydarzenie superkomputerowe odbywające się nieprzerwanie od 1988 roku. Scinet – dedykowana sieć o bardzo wysokiej przepustowości – jest kluczową częścią infrastruktury wydarzenia. Po zeszłorocznej, całkowicie wirtualnej (z powodu pandemii) edycji, SC21 ma odbyć się stacjonarne w dniach 14–19 listopada w St. Louis w amerykańskim stanie Missouri.
Zaprojektowany i tworzony co roku na potrzeby konferencji SCinet to globalna współpraca ekspertów w dziedzinie sieci o wysokiej wydajności, którzy na potrzeby konferencji tworzą najszybszą i najpotężniejszą sieć na świecie (zbudowaną przez wolontariuszy). Jak można przeczytać na stronie konferencji: SCinet zajmuje rok na zaplanowanie, miesiąc na zbudowanie, tydzień na działanie i dzień na zburzenie. Od czasu SC91, SCinet zapewnia uczestnikom konferencji SC oraz społeczności HPC innowacyjną platformę sieciową niezbędną do połączenia, transportu i prezentacji badań HPC z całego świata. Oprócz wysokowydajnych pokazów demonstracyjnych, SCinet obsługuje połączenia przewodowe i bezprzewodowe, dzięki którym uczestnicy konferencji mogą utrzymywać łączność z resztą świata.
Wirtualną wersją sieci budowanej na potrzeby konferencji SC21 jest VIRTUAL LAB stworzone przez ICM UW. Umożliwia ono dokładne sprawdzenie konfiguracji i architektury sieci, które następnie zostaną zaimplementowane na rzeczywistych urządzeniach w listopadzie. Za przygotowanie i implementację projektu odpowiada Jarosław Skomiał z ICM UW, członek SCinet Routing Team od 2018 r.
Jarosław Skomiał jest głównym inżynierem sieci w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2016 roku kieruje Zespołem Obsługi Centrum Danych i Sieci Komputerowych. W 2019 r. był architektem połączenia sieciowego Warszawa – Singapur w transkontynentalnym teście produkcyjnym na trasie nowego światłowodu CAE-1 (Collaboration Asia Europe-1) o przepustowości 100 Gb/s.
Hasłem przewodnim SC21 jest „Science & Beyond” – w tym roku konferencja będzie poświęcona zastosowaniu HPC w różnych dziedzinach, od opracowywania szczepionek po projektowanie pojazdów autonomicznych. ICM UW uczestniczy aktywnie w SC (The International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage and Analysis) od kilku lat, prezentując osiągnięcia w przestrzeni wystawienniczej (POL-SIN Data Transfer, GATO, VisNow, SCFE), wspierając Warsaw Team podczas kolejnych edycji SCC czy biorąc udział w panelach poświęconych edukacji HPC (Studia z Inżynierii Obliczeniowej).
MK