Aktualności
Życie akademickie
17 Grudnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2020-12-17

ICM zaczyna współpracę z Instytutem Biologii Systemowej

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego podpisało porozumienie z Instytutem Biologii Systemowej w Tokio dotyczące współpracy w zakresie m.in. obliczeń naukowych, superkomputerów, obliczeń w chmurze oraz sieci i zastosowań oprogramowania naukowego.

Obie instytucje wprowadzą w Europie Środkowej multinarzędzie Garuda. To rozwiązanie obliczeniowe zapewniające łączność i automatyzację różnorodnych danych, urządzeń i analiz. Obszary współpracy ICM i SBI będą obejmować: obliczenia biologii systemowej; omikę oraz metody Big Data – algorytmy, programy i obliczenia dotyczące dużych ilości danych; sztuczną inteligencję (Artificial Inteligence) i uczenie maszynowe (Machine Learning) dostarczanie zasobów obliczeniowych i dostęp do aplikacji; chmury obliczeniowe (Cloud Computing); obliczenia wielkoskalowe (Supercomputing).

Jednym z obszarów dalszego rozwoju ICM jest budowa silnej bazy wsparcia obliczeniowego dla grupy badaczy i studentów, szczególnie w dziedzinie bioinformatyki i genomiki – mówi dr Marek Michalewicz, dyrektor ICM UW.

Nauki omiczne to dyscypliny, których zadaniem jest wyjaśnienie biologiczno-chemicznych zasad funkcjonowania organizmu przy użyciu nowoczesnych metod chemicznych i metod biologii molekularnej. Dr Michalewicz zaznacza, że problematyka omiki w Europie nie rozwija się tak, jak w innych częściach świata. ICM UW zorganizował, razem z Instytutem Matki i Dziecka, dwie edycje kursu „Omics Data Science – Bioinformatyka i Analiza Wielkoskalowych Danych Biomedycznych i chce dalej rozwijać prace dotyczące tej tematyki.

Po udanych edycjach kursu chcemy kontynuować tę inicjatywę w formie studiów podyplomowych. Włączenie Garudy jako jednego z najlepszych wielometodowych i wielonarzędziowych rozwiązań obliczeniowych przybliża nas również do nowej infrastruktury multicloudowej, którą planujemy stworzyć w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w tej części Europy – podkreśla.

Działania SBI koncentrują się na wykorzystaniu najlepszych technologii sztucznej inteligencji do poszerzania wiedzy na temat systemów biologicznych i ich zastosowania w opiece zdrowotnej, medycynie, globalnej energetyce i kwestiach klimatycznych. Współpraca z ICM będzie koncentrować się na praktycznym wykorzystaniu platform technologicznych, takich jak Garuda (łączność i automatyzacja), Taxila (analiza tekstu i inteligencja) oraz Gandhara (ogólne nauczanie maszyn i inteligencja).

Instytut Biologii Systemowej (SBI) jest prywatną instytucją badawczą non-profit założoną w 2000 r. w celu promowania badań w zakresie biologii systemowej oraz ich zastosowania w medycynie i globalnym zrównoważonym rozwoju. Koncentruje się na szybkim przełożeniu badań podstawowych na praktyczne wyniki, zarówno w zastosowaniach biznesowych, jak i klinicznych. SBI jest zaangażowany w szereg programów badawczych finansowanych w dużej mierze przez oddziały japońskiego rządu, w tym Japan Science and Technology Agency, przez prywatne fundacje, takie jak Canon Foundation, oraz międzynarodowe fundusze z Luksemburga.

źródło: UW

 

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: