Aktualności
Życie akademickie
06 Grudnia
Opublikowano: 2022-12-06

IDEAS NCBR rozszerza współpracę z zagranicznymi ośrodkami

IDEAS NCBR – polski ośrodek badawczo-rozwojowy w dziedzinie sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej – będzie współpracować z Uniwersytetem La Sapienza w Rzymie. Właśnie podpisano porozumienie z jednym z wiodących włoskich wydziałów w takich obszarach, jak m.in. robotyka, algorytmika, AI czy computer vision.

Department of Computer, Control and Management Engineering Antonio Ruberti (DIAG) to już czwarty ośrodek, z którym w tym roku IDEAS NCBR podpisało tzw. memorandum of understanding. Wcześniej deklarację współpracy z warszawskim ośrodkiem badawczo-rozwojowym zawarły CVC w Barcelonie, Center for Artificial Intelligence and Advanced Robotics na National Taiwan University oraz Centrum Wiskunde & Informatica w Amsterdamie.

Zależy nam na tym, aby równolegle budować siatkę połączeń zarówno na polskich uczelniach, jak i sukcesywnie nawiązywać relacje z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Z doświadczenia wiem, że możliwość odbycia stażu czy pracy za granicą to niezwykle cenne doświadczenie. Te działania umożliwią nam transfer wiedzy, udział w ciekawych projektach badawczych czy wspólne ubieganie się o środki unijne na projekty badawcze. Współpraca z wydziałem La Sapienza szczególnie cieszy, ponieważ niezwykle pozytywnie sam wspominam czas spędzony na tej uczelni – efektywną współpracę naukową, która przeradza się we wspólną opiekę naukową nad studentami – tłumaczy dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.

Porozumienie zwarte zostało na okres 4. lat. W tym czasie oba ośrodki skupią się na prowadzeniu wspólnych programów dla doktorantów, kooperację przy projektach badawczych oraz wymianach dla pracowników naukowych, a także wspólnych aplikacjach o europejskie wnioski grantowe. Projekty badawcze będą koncentrować się na algorytmicznych podstawach Data Science i zastosowaniach algorytmicznego uczenia maszynowego w
przemyśle, medycynie i gospodarce cyfrowej.

Cieszymy się z nawiązania współpracy z IDEAS NCBR, które może stać się jednym z wiodących ośrodków badawczych w obszarach takich jak AI, algorytmy czy bezpieczeństwo. Jesteśmy dumni z tego, że przed laty mogliśmy gościć Piotra Sankowskiego, kiedy był na naszym wydziale na stażu naukowym. Nie możemy się doczekać kolejnych wymian studenckich – mówi prof. Stefano Leonardi, lider grupy badawczej zajmującej się algorytmami i Data Science.

Widoczność IDEAS NCBR na arenie międzynarodowej sukcesywnie się zwiększa. Oprócz podpisanych umów z zagranicznymi ośrodkami badawczymi oraz uczelniami, w 2022 roku pięciu pracujących w IDEAS NCBR naukowców: dr hab. Tomasz Trzciński, dr Tomasz Michalak, dr hab. Piotr Sankowski, dr hab. Bartosz Zieliński, dr hab. Piotr Miłoś dołączyło do ELLIS Society (European Laboratory for Learning and Intelligent Systems). To europejska sieć badaczy o wyróżniających się osiągnięciach naukowych, którzy w swojej pracy koncentrują się na najistotniejszych wyzwaniach w ramach badań podstawowych oraz innowacjach i ich wpływie na społeczeństwo.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)