Aktualności
Życie akademickie
28 Kwietnia
Opublikowano: 2017-04-28

Imagine Cup 2017: zwyciężyły zespoły z WAT i UAM

Polską edycję międzynarodowego konkursu studenckiego Imagine Cup 2017 wygrał zespół z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i dwie drużyny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zwycięzcy będą reprezentowali Polskę podczas światowych finałów konkursu w Seattle.

Imagine Cup to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów z zakresu tworzenia oprogramowania. W czwartek w Warszawie odbył się krajowy finał konkursu. Zwycięzców wyłaniano w trzech kategoriach: projekty społeczne, gry i innowacje.

Pierwsze miejsce w kategorii projekty społeczne (World Citizenship) zdobył zespół Idea_hunters z Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Zwycięski projekt to “Elephant” – ubranko niemowlęce dla dzieci do 12. miesiąca życia. Ma ono monitorować funkcje życiowe dziecka, a także stymulować prawidłowy rozwój układu mięśniowego.

– Liczymy, że dzięki naszemu zwycięstwu świat dowie się o naszym projekcie i będziemy mogli go zrealizować. Chciałabym, aby produkt faktycznie pojawił się na rynku, ale do tego potrzebujemy kogoś, kto w niego zainwestuje – powiedziała Magdalena Lebiedziewicz ze zwycięskiej drużyny.

Na najwyższym stopniu podium w kategorii gry (Games) stanęła drużyna Pyra Squad z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ich gra The Blindness pozwala zanurzyć się w świecie fantasy, zbudowanym całkowicie z muzyki, efektów dźwiękowych i narracji. Twórcy stworzyli grę, z której mogą korzystać także osoby niewidome. Z kolei pozostali użytkownicy mogą poczuć, jak to jest być osobą pozbawioną tego zmysłu.

Pierwsze miejsce w kategorii innowacje (Innovation) jury przyznało zespołowi MIDI Studio Team z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ich projekt – interfejs MiDi Studio VR – pozwala użytkownikowi tworzyć i modulować dźwięki za pomocą dostępnych wirtualnych instrumentów. Aplikacja może służyć zarówno do komponowania, jak i do wykonywania muzyki na żywo.

W sierpniu polscy laureaci spotkają się z drużynami z innych krajów podczas międzynarodowych finałów w Seattle (USA). Zwycięzcy światowego finału otrzymają nagrodę – 100 tysięcy dolarów.

W ostatnich czternastu edycjach konkursu uczestniczyło blisko 2 miliony studentów, reprezentujących ponad 190 krajów. Polscy studenci biorą udział w Imagine Cup od 2004 roku i do tej pory stawali na podium 26 razy, zajęli 7 pierwszych miejsc, 9 drugich miejsc i 10 trzecich.

Polską edycję Imagine Cup organizuje firma Microsoft, a współorganizatorem konkursu jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Honorowy patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Rozwoju.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)