Aktualności
Życie akademickie
21 Czerwca
Ignace – coroczne nagrody Łukasiewicza
Opublikowano: 2023-06-21

Innovatorium Łukasiewicza po raz trzeci

Roczny budżet Łukasiewicza to 1,6 miliarda złotych. Aż 80% tych funduszy pozyskujemy od biznesu oraz z programów badawczych. Potwierdza to, że pracujemy z biznesem, a biznes docenia to, co robimy – powiedział Andrzej Dybczyński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, inaugurując w Poznaniu Innovatorium Łukasiewicza, największe wydarzenie B+R w Polsce.

Innovatorium Łukasiewicza to przede wszystkim spotkanie nauki i biznesu. Już po raz trzeci wzięli w nim udział kluczowi menadżerowie, naukowcy, inżynierowie, przedstawiciele uczelni i administracji publicznej, eksperci w zakresie finansowania projektów B+R, goście z zagranicznych ośrodków badawczych i mediów.

Łukasiewicz pokazuje, że gotowość świata nauki do reagowania na potrzeby biznesu jest wysoka.
Dziś serce innowacyjnej Polski bije w Poznaniu – stwierdził Wojciech Murdzek, sekretarz stanu
w Ministerstwie Edukacji i Nauki w uroczystym wystąpieniu w trakcie sesji generalnej Innovatorium.

Roboty do zadań specjalnych dla wojska i policji, technologie rakietowe i kosmiczne czy automatyzacja produkcji – to tylko kilka sztandarowych projektów Łukasiewicza. Jako przykład odpowiedzi Łukasiewicza na realne problemy jednego z polskich przedsiębiorców, prezes Dybczyński przywołał przykład polskiej firmy z branży przetwórstwa warzyw: przedsiębiorca zajmujący się przemysłowym przetwórstwem cebuli tracił 50% surowca podczas jego obróbki. Przy skali produkcji tej firmy generowało to wielomilionowe koszty, których można było uniknąć. W wyniku prac zespołu projektowego Łukasiewicza, ale również znaczących funduszy zainwestowanych w badania, straty surowca spadły z 50% do 20%, a część odpadów została skierowana do ponownego wykorzystania.

Największe wydarzenie B+R w Polsce

Tegoroczne Innovatorium zorganizowane w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich to cztery sceny, a na nich dyskusje o najważniejszych kwestiach związanych z rozwojem firm oraz prezentacje innowacji stworzonych przez naukowców dla biznesu. Wystąpienia, dyskusje i roundtables skupiały się na potencjale badawczo-rozwojowym polskiej nauki i biznesu. Tematem przewodnim było finansowanie innowacji i model prowadzenia działań B+R, a także mikroelektronika, transport (zwłaszcza rozwój kolei), nowe technologie energetyczne i zielona transformacja.

Ignace, czyli nagrody Sieci Badawczej Łukasiewicz

W ramach sesji generalnej przyznano Ignace – coroczne nagrody Łukasiewicza. Cztery nagrody zostały wręczone w kategoriach: mecenas, partner naukowy, partner biznesowy oraz wdrożenie. Wyróżniono osoby, zespoły, instytucje i firmy, które w ostatnim roku miały znaczący wpływ na funkcjonowanie Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Ignac w kategorii Mecenas Roku trafił do Prezesa Grupy Kapitałowej SOLBET Marka Małeckiego, Partnerem Naukowym Roku została Wojskowa Akademia Techniczna, natomiast Partnerem Biznesowym Roku firma GE Aerospace Poland. Ostatni Ignac w kategorii Wdrożenie Roku przyznano zespołowi naukowców z Łukasiewicz –
Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP za wdrożenie robotów patrolowo-przenośnych do Sił Zbrojnych RP, a nagrodę odebrał lider zespołu Stanisław Nycz.

Arena Prezentacji i Scena Demo Day

Innovatorium Łukasiewicza to nie tylko przemowy, nagrody i dyskusje. W trakcie wydarzenie na Arenie Prezentacji pokazywano innowacje w praktyce. Lasery kaskadowe, biodegradowalne opakowania dla przemysłu spożywczego, napoje bioniczne czy baterie termiczne do inteligentnej amunicji – to tylko niektóre z nich. Łączy je jedno: zostały stworzone we współpracy naukowców z Łukasiewicza z przedsiębiorcami i odpowiadają na ich potrzeby.

Scena Demo Day została przejęta przez zespoły technologiczne z Łukasiewicza, które zaprezentowały swoje projekty czekające na komercjalizację. Wieczorem kapituła wyróżniła trzy zespoły, które mają największą szansą na komercyjny sukces i znalezienie partnera biznesowego. Po raz pierwszy wyróżnione zespoły otrzymały nagrodę w wysokości 200 000 złotych, które będą mogły przeznaczyć na kontynuowanie prac projektowych.

Pierwszy wyróżniony projekt to CerMAXmet, czyli zespół naukowców z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego, który zajmuje się wytwarzaniem faz MAX, czyli nanomateriałów łączących zalety ceramiki i metali oraz produktów do zastosowań w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Drugie wyróżnienie trafiło do zespołu EKOMUSH BIO ISOLATION z Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego, który opracował lekki i ekologiczny materiał konstrukcyjny z grzybni. Trzecim wyróżnionym zespołem został INDICATO, czyli naukowcy z Łukasiewicz – Polskiego Ośrodku Rozwoju Technologii PORT, którzy opracowali termochromowy wskaźnik wyjścia że stanu głębokiego zamrożenia.

W ramach Demo Day przyznano również nagrodę publiczności, która trafiła do zespołu ANTISTATIC DIRECT PLUS, czyli zespołu z Łukasiewicz – Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, który stworzył innowacyjne powłoki lakierowe, dzięki którym możemy skrócić czas oraz obniżyć koszty malowania.

źródło: Łukasiewicz

Dyskusja (0 komentarzy)