Nowy napęd do łazików marsjańskich, robot MegaSumo zaopatrzony w potężne ostrze, a także metoda usuwania metali ciężkich z wody za pomocą odpadów drzewnych – między innymi takie pomysły zrealizują w najbliższym czasie studenci Politechniki Białostockiej. Otrzymali na ten cel ponad 300 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
W trzeciej edycji programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” na wsparcie nowatorskich projektów przeznaczono rekordową sumę ponad 9,7 mln zł. Środki te podzielono między 174 studenckie zespoły z 61 uczelni. Na liście zwycięzców znalazło się m.in. sześć kół naukowych z Politechniki Białostockiej.
Maksymalna kwota dofinansowania (70 tys. zł) trafi do Studenckiego Koła Naukowego Robotyków, którego członkowie stworzą zintegrowany napęd do analogu łazika marsjańskiego. Obecne konstrukcje lekkich kół napędowych do robotów w znacznym stopniu obciążają siłą promieniową oś silnika. Studenci PB zaprojektują, przetestują i wykonają lekki napęd ze zmniejszoną prawie do zera siłą promieniową działającą na silnik. Pozwoli to na wydłużenie jego żywotności i eksploatacji, co obniży koszty budowy i naprawy łazików.
W tym samym kole, tyle, że w innej sekcji, powstanie autonomiczny robot mobilny klasy MegaSumo z innowacyjnym modułowym rozkładanym ostrzem przednim. To komponent, który ma wpłynąć na lepsze przyleganie i przyciąganie do metalowej maty ringu oraz ułatwić podważenie i wypchnięcie przeciwnika.
Z kolei Studenckie Koło Naukowe Auto-Moto-Club podejmie się wykonania systemu napędu hybrydowego na przednią oś do bolidów Formuły Student. Poprawi on osiągi kolejnych projektowanych przez zespół pojazdów.
Opracowanie pozwoli dokładnie zrozumieć zasadę napędów hybrydowych, sposób budowy dedykowanych pakietów baterii, możliwości wykorzystania silników elektrycznych oraz ich sterowania. Zespół zdobędzie wiedzę umożliwiającą wykonanie w przyszłości w pełni elektrycznego auta, a zbudowany system wykorzystamy w rywalizacji na międzynarodowych zawodach Formula Student – zapowiada dr inż. Piotr Tarasiuk, kierownik projektu.
Nad olejkami eterycznymi o potencjalnych właściwościach przeciwgrzybowych względem patogenów roślinnych będą pracować członkowie Studenckiego Koła Naukowego Bio Tech. W ramach projektu przeprowadzą destylację olejków eterycznych z wybranych gatunków roślin: tataraku (Acoruscalamus), trawy cytrynowej (Cymbopogoncitratus) i bazylii (Ocimumbasilicum) oraz analizę ich biobójczych właściwości. Otrzymane produkty będą aplikowane na roślinę testową, eksponowaną na takie patogeny grzybowe, jak: Fusarium sp., Botrytis sp. i Aspergillus sp. Wyniki badań mają pokazać przewagę użycia olejków eterycznych jako biopestycydów nad syntetycznymi pestycydami.
Studenci z koła naukowego Con-Krecik zajmą się natomiast opracowaniem receptury betonu bezcementowego (geopolimerowego) z wykorzystaniem włókien optycznych i materiałów z recyklingu oraz wykonaniem ekologicznych, dekoracyjnych wyrobów architektonicznych (np. donice, płyty ścienne) o wysokich walorach estetycznych i dobrych parametrach fizyczno-mechanicznych. W planach jest także złożenie zgłoszenia patentowego dotyczącegpo innowacyjnego wyrobu i jego składu, jak i sposobu produkcji oraz podjęcie współpracy z firmami w zakresie wprowadzenia na rynek nowego produktu.
Swój projekt będą też mieli okazję zrealizować przyszli inżynierowie ze Studenckiego Koła Naukowego Helisa. Ich celem jest opracowanie hybrydowej metody usuwania wybranych metali ciężkich z roztworów wodnych poprzez wykorzystanie odpadów drzewnych (kora dębu, kora wierzby) oraz nanocząstek tlenku grafenu.
Głównym rezultatem będzie otrzymanie nowych sposobów usuwania jonów metali ze środowiska wodnego (ścieków) przy użyciu dostępnych materiałów pochodzenia roślinnego, wspomaganych za pomocą nanocząsteczek tlenku grafenu. Będzie to wstęp do kolejnych badań nad poszukiwaniem nowych materiałów do usuwania zanieczyszczeń ze środowiska – mówi dr hab. inż. Grzegorz Świderski.
Na liście beneficjentów ostatniej odsłony konkursu dominują: Śląski Uniwersytet Medyczny (10 projektów), Warszawski Uniwersytet Medyczny (9), Politechnika Wrocławska (8), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (8), Politechnika Poznańska (8).
MK, źródło: PB