Aktualności
Życie akademickie
13 Czerwca
Opublikowano: 2019-06-13

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe z prof. Adrianem Bejanem

Prof. Adrian Bejan z amerykańskiego Uniwersytetu Duke będzie gościem kolejnego spotkania w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej. Odbędzie się ono 1 poniedziałek 24 czerwca w Auli Gmachu Głównego.

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl otwartych spotkań z udziałem światowej sławy prelegentów. Gośćmi byli już m.in. prof. Jan Biliszczuk – wybitny projektant i autor nowatorskich rozwiązań w mostownictwie, prof. Klaus von Klitzing – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, oraz prof. Maciej Żylicz – prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Kolejny wykład, ostatni przed wakacjami, poprowadzi pochodzący z Rumunii prof. Adrian Bejan. To wybitny specjalista z mechaniki i odkrywca prawa konstruktywnego w termodynamice. Jako dziecko kształcił się w rysunku. W latach 60. grał w zawodowo w koszykówkę i występował w reprezentacji swojego kraju. W wieku 18 lat wygrał narodowy konkurs matematyczny. Rok później otrzymał prestiżowy grant i wyjechał na stypendium do USA, gdzie podjął studia na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Kieruje obecnie Katedrą Mechaniki im. J. A. Jonesa na Uniwersytecie Duke w USA. Jego badania naukowe dotyczą zarówno form naturalnych i istoty życia, jak i konstrukcji mechanicznych tworzonych przez człowieka. Za odkrycie ogólnego prawa konstruktywnego (constructal law) został uhonorowany m.in. Medalem Benjamina Franklina (2018) i Nagrodą Badawczą Humboldta (2019). Należy do Academia Europaea – prestiżowej, międzynarodowej organizacji zrzeszającej naukowców z różnych dziedzin. Jest autorem kilkunastu książek, a także ponad 600 artykułów naukowych cytowanych w sumie ponad 30 tysięcy razy. Jego najnowsza książka – „The Physics of Life: The Evolution of Everything” – ukazała się w 2016 roku.

O przejawach prawa konstruktywnego w przyrodzie oraz o jego zastosowaniu w projektowaniu układów przez człowieka opowie w trakcie prelekcji na Politechnice Wrocławskiej. Wykład pt. „Nature, evolution and purpose” odbędzie się w poniedziałek 24 czerwca w Auli Gmachu Głównego PWr (budynek A-1, Wyb. Wyspiańskiego 27). Początek o godzinie 15:00. Prelekcja będzie prowadzona w języku angielskim i symultanicznie tłumaczona na język polski. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Swój udział należy jednak zgłosić za pośrednictwem systemu evenea.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)