Czy na każde pytanie ekonomiści odpowiadają: „To zależy”? Jak analizować skomplikowane procesy wynikające z decyzji, które każdego dnia podejmują miliony osób? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w nowym podcaście „W rytmie ekonomii”.
Podcast powstaje na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Badacze i badaczki tej jednostki opowiedzą m.in. o inflacji i polityce pieniężnej, o migracjach i edukacji, o klimacie i nowych technologiach, o kryptowalutach i rynkach finansowych, o globalizacji i szarej strefie.
Ich wiedza i doświadczenie pozwolą nam lepiej zrozumieć zagadnienia, które dotyczą nas wszystkich, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Na otaczający nas świat spojrzymy okiem naukowców, ale opowiemy go językiem zrozumiałym dla wszystkich – zachęcają autorzy inicjatywy.
Przewodnikami po świecie ekonomii są: dr hab. Dominika Milczarek-Andrzejewska, prof. UW i dr hab. Leszek Wincenciak, prof. UW.
Gościem premierowego odcinka jest prof. Łukasz Hardt. Rozmowa toczy się wokół inflacji i polityki pieniężnej. Naukowiec odpowiada na pytanie, czy wysokiej inflacji z ostatnich miesięcy można było uniknąć, a także dzieli swoimi doświadczeniami z czasów, gdy był członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Rozmówca porusza również kilka tematów, o których pisze w swojej książce „Eseje o polityce czasu niepewności”, a więc m.in. relacje polityki pieniężnej i polityki fiskalnej, znaczenie komunikacji banków centralnych oraz uwzględnianie zmian klimatycznych czy demograficznych w polityce monetarnej.
Audycja „W rytmie ekonomii” dostępna jest na najważniejszych platformach podcastowych.
MK