Aktualności
Życie akademickie
28 Stycznia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-01-28

Jak sztuczna inteligencja może wpłynąć na nastrój?

Studenci Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji GOLEM działającego przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej w 24 godziny opracowali narzędzia rozpoznające emocje twórców na podstawie ich utworów.

Studenci Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji GOLEM zdominowali podium ogólnopolskiego hackatonu rozgrywanego na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zadaniem uczestników było opracowanie rozwiązania analizującego emocje związane z treściami publikowanymi w mediach społecznościowych. Mieli to zrobić za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji oraz dostępnych modeli uczenia maszynowego.

Zadanie było z jednej strony informatycznie bardzo trudne, z drugiej – społecznie bardzo ważne. Nasi studenci poradzili sobie z nim wprost celująco – przyznaje dr hab. inż. Paweł Wawrzyński, opiekun KNSI GOLEM, na co dzień adiunkt Zakładu Sztucznej Inteligencji Instytutu Informatyki WEiTI PW.

Członkowie KNSI GOLEM podzielili się na dwa zespoły. Jeden – w składzie: Wojciech Maciejewski, Jakub Sobolewski, Piotr Hondra, Maciej Kaczkowski – stworzył elastyczny i modularny system pozwalający wykrywać emocje autora treści na podstawie analizy tekstu, obrazu oraz emotikonów i tagów. W przypadku tych ostatnich został stworzony własny zbiór danych do treningu modelu. Z kolei drużyna Golem 2 reprezentowana przez Antoniego Kowalczuka, Mikołaja Piórczyńskiego, Bartosza Cywińskiego i Mateusza Borowskiego opracowała aplikację pozwalającą na wykrycie emocjonalnego nacechowania przekazu oraz mowy nienawiści na podstawie analizy tekstu, dźwięku oraz obrazu. Obie ekipy zostały docenione przyznaniem odpowiednio pierwszego i trzeciego miejsca.

Dzięki zaprezentowanym przez nich rozwiązaniom możliwe jest m.in.:

  • zbudowanie wtyczek do przeglądarek automatycznie blokujących rozprzestrzenianie się mowy nienawiści w przestrzeni publicznej,
  • zapewnienie skutecznej ochrony dzieci przed dostępem do niepożądanych treści w internecie,
  • zaprojektowanie narzędzi wspierających terapie psychologiczne przy zaburzeniach w rozpoznawaniu ludzkich emocji.

A to nie jedyne możliwości jakie dają przedstawione w hackathonie pomysły. Dla studentów to przede wszystkim możliwość zweryfikowania umiejętności zdobytych podczas toku nauczania oraz warsztatów z AI organizowanych przez KNSI Golem i skonfrontowania ich z rzeczywistymi problemami.

To duży sukces naszego krótko jeszcze działającego koła naukowego. Wspólnymi siłami wykorzystaliśmy zdobywaną nie tylko na wydziale, ale także poza obowiązkowymi zajęciami, wiedzę. Zaproponowaliśmy rozwiązania, które m.in. wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji są w stanie rozpoznać emocje ich autora na podstawie filmu, obrazu czy tekstu – tłumaczy Antoni Kowalczuk, prezes KNSI GOLEM, student II roku Informatyki WEiTI PW. – Radość, strach, wściekłość i smutek są automatycznie wskazywane. To pozwala na podjęcie odpowiednich działań, które np. poprzez zaproponowanie odpowiednich treści mogą poprawić nam humor, gdy mamy gorszy nastrój – dodaje.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)