Aktualności
Życie akademickie
05 Września
Źródło: archiwum
Opublikowano: 2023-09-05

Jak zdobyć cztery granty ERC i nie zwariować?

Wykład, a po nim panel dyskusyjny dotyczący grantów ERC, organizuje w czwartek, 14 września, ośrodek IDEAS NCBR działający w obszarze sztucznej inteligencji. W wydarzeniu można wziąć udział także online.

Dr hab. Piotr Sankowski, profesor w Instytucie Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, od początku powstania IDEAS NCBR stoi na czele tego ośrodka. Jego zainteresowania badawcze dotyczą algorytmiki, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmicznej analizy grafów i algorytmów analizy danych. W 2018 roku otrzymał Nagrodę NCN, najważniejsze w Polsce wyróżnienie dla młodych naukowców, którzy dokonali znaczących odkryć w dziedzinie badań podstawowych prowadzonych w Polsce. Jest jedyną w Polsce osobą, która otrzymała aż 4 granty European Research Council. W 2010 roku sięgnął po ERC Starting Independent Researcher Grant, pięć lat później po ERC Proof of Concept Grant, a po kolejnych dwóch latach ERC Consolidator Grant. W tym roku po raz drugi w swojej karierze został laureatem ERC Proof of Concept Grant. Nie ma więc lepszego eksperta od tematyki zdobywania najbardziej prestiżowych europejskich grantów badawczych. 

„Jak zostałem beneficjentem czterech grantów ERC” – to tytuł wykładu, jaki dr hab. Piotr Sankowski wygłosi w czwartek, 14 września, o godz. 14:00 w siedzibie IDEAS NCBR w Warszawie. Po prelekcji weźmie udział w panelu na temat składania zwycięskich wniosków w konkursach grantowych ERC. Oprócz niego w tej części wystąpią:

  • prof. Jacek Kuźnicki – przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki w latach 2020–2022, kierownik grupy badawczej w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej; 
  • Katarzyna Kubica-Oroń – ekspertka Krajowego Punktu Kontaktowego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w obszarze grantów ERC, członkini Komitetu Programowego ERC. 

Wydarzenie poprowadzi Grażyna Żebrowska, była dyrektor generalna Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, obecnie zasiadająca w Zarządzie IDEAS NCBR.

Na zakończenie przewidziano sesję pytań od publiczności. W wydarzeniu można też wziąć udział online. Szczegóły na stronie internetowej IDEAS NCBR.

W sumie do Polski trafiły już 73 granty ERC wszystkich kategorii, w tym 43 Starting Grants, 14 Consolidator Grants, 9 Advanced Grants, 6 Proof of Concept Grants i 1 Synergy Grant. Wśród ponad dwudziestu polskich jednostek, w których są lub były realizowane te prestiżowe granty, prym wiedzie Uniwersytet Warszawski (29 grantów).

Otwarto już nowe edycje konkursów. Do 24 października można składać wnioski o Starting Grants. Do rozdysponowania jest ponad 600 mln euro. Do 8 listopada przyjmowane są aplikacje o Synergy Grants, gdzie  pula środków wynosi 400 mln euro. W tym miesiącu ruszy Consolidator Grants o budżecie 30 mln euro.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)