Aktualności
Życie akademickie
05 Października
Opublikowano: 2023-10-05

Jak zostać ekspertem Komisji Europejskiej?

Komisja Europejska potrzebuje doświadczonych ekspertów, w tym z Polski, do oceny wniosków projektowych w programie Horyzont Europa. O tym, dlaczego warto zostać ekspertem, będzie się można dowiedzieć podczas konferencji organizowanej 17 października przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Każdego roku do Komisji Europejskiej wpływają tysiące wniosków projektowych dotyczących dofinansowania z największego programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji – Horyzont Europa. Jego budżet na lata 2021–2027 wynosi 95,5 miliarda euro.

Do wykorzystania tych środków Komisja Europejska potrzebuje ekspertów oceniających wnioski. Wiem z doświadczenia, że w Polsce nie brakuje dobrze przygotowanych, specjalizujących się w rozmaitych obszarach osób, które z powodzeniem mogą sprostać obowiązkom związanym z tą rolą. Nie trzeba się obawiać procesu rejestracji – przekonuje dr Jacek Orzeł, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE działający w strukturach NCBR oferuje bezpłatną pomoc osobom posiadającym wysoki poziom wiedzy specjalistycznej, które ubiegają się o status unijnego eksperta.

Zaangażowanie w charakterze eksperta pozwala na dostęp do projektów najlepszych zespołów. Udział w panelach oceniających wnioski to także możliwość śledzenia na bieżąco postępu technologicznego w konkretnej dziedzinie. Innym atutem związanym z rolą eksperta jest poszerzanie sieci kontaktów – nawiązywanie relacji z innymi przedsiębiorcami, naukowcami i instytucjami, co może prowadzić do przyszłych partnerstw projektowych lub biznesowych – wylicza korzyści Magdalena Bem-Andrzejewska, dyrektor KPK.

Komisja Europejska, uwzględniając kryterium geograficzne, dąży do tego, aby pula ekspertów była zróżnicowana także pod względem płci i narodowości, dlatego wybiera procentowo więcej ekspertów z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Jednak w bazie Komisji Europejskiej Polaków jest wciąż relatywnie mniej w porównaniu z Włochami, Hiszpanami czy Francuzami.

Pierwszy krok: rejestracja w unijnej bazie

Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił jako unijni eksperci, powinny zarejestrować się w bazie tworzonej za pośrednictwem portalu Komisji Europejskiej Funding & Tender Opportunities. Rejestracja nie oznacza automatycznie podpisania kontraktu eksperckiego, ale daje szansę na zostanie zauważonym przez urzędników KE.

Od rejestracji do pierwszego kontaktu może minąć kilka miesięcy, dlatego warto rozpocząć ten proces jak najszybciej. Obecnie w bazie KE zarejestrowanych jest ponad 9400 ekspertów z Polski, spośród których Komisja wybrała do współpracy około 26 procent. Praktyka pokazuje, że im więcej ekspertów z danego państwa znajduje się w bazie, tym więcej osób z tego kraju ma szanse na zdobycie unijnego kontraktu –komentuje dr Monika Ryndzionek, koordynatorka kampanii „Zostań Ekspertem Horyzontu Europa” prowadzonej przez KPK.

Im więcej ekspertów, tym lepsze wnioski o unijne granty

Horyzont Europa to szansa na wielomilionowe granty dla naukowców, administracji publicznej czy organizacji pozarządowych. Program posiada bezprecedensową ofertę dla przedsiębiorstw ze wszystkich branż. Stwarza szansę współpracy z zagranicznymi partnerami oraz możliwość wejścia na rynki zagraniczne.

Liczba wniosków o dofinansowanie z programu Horyzont Europa, składanych przez krajowe instytucje, jest wciąż relatywnie mała. Polska, pomimo wielu sukcesów w pozyskiwaniu tych prestiżowych grantów, znajduje się daleko za Niemcami, Francją czy Hiszpanią. Udział ekspercki w ocenie projektów daje doświadczenie i wiedzę niezbędną do przygotowywania własnych projektów, a tym samym zwiększenia udziału polskich podmiotów w Horyzoncie Europa – dodaje Bem-Andrzejewska.

Jak zapewnia, praca w roli eksperta oceniającego wnioski o dofinansowanie daje możliwość poznania niuansów procesu tworzenia i oceny projektów, niedostępnych dla osób z zewnątrz. Istotny jest także motyw wynagrodzenia. KE oferuje stałą stawkę godzinową oraz pokrycie kosztów wyjazdów i diet.

Krajowy Punkt Kontaktowy organizuje 17 października konferencję „Dlaczego warto być ekspertem Komisji Europejskiej?”. Odbędzie się ona w hotelu Radisson Sobieski w Warszawie. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej KPK.

MK

Kształtowanie jutra: naukowcy jako eksperci w Horyzoncie Europa

Dyskusja (0 komentarzy)