Aktualności
Życie akademickie
06 Maja
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2021-05-06

Jakub Grodecki ponownie wiceprzewodniczącym ESU

Jakub Grodecki został ponownie wybrany na wiceprzewodniczącego Europejskiej Unii Studentów (European Students’ Union). Funkcję tę będzie pełnił do czerwca 2022 roku.

Wybory nowych władz odbyły się online podczas 80. Board Meeting ESU. W ich wyniku organizacją pokieruje Martina Darmanin z Malty, a drugim, obok Polaka, wiceprezydentem została Brytyjka Zamzam Ibrahim. Wszyscy troje uzyskali reelekcję na swoich stanowiskach po niepełnej kadencji, rozpoczętej 1 stycznia. W takim składzie będą kontynuować swoją pracę w Prezydium ESU do końca czerwca 2022.

Jakub Grodecki z ESU związany jest od 2 lat. Uczestniczył w obradach jako delegat Parlamentu Studentów RP, później zasiadał w siedmioosobowym Komitecie Wykonawczym ESU. Ukończył studia inżynierskie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej ds. studenckich. Był pełnomocnikiem Parlamentu Studentów RP ds. współpracy międzynarodowej i internacjonalizacji szkolnictwa wyższego. W latach 2017–2018 zasiadał w Radzie Studentów PSRP, a jednocześnie reprezentował Parlament na arenie europejskiej. Uczestniczył w wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych dotyczących systemu edukacji, jakości kształcenia i mobilności studentów w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego. Poza działalnością w sektorze edukacyjnym w kręgu jego zainteresowań znajdują się m.in  społeczna odpowiedzialność biznesu, gospodarka o obiegu zamkniętym i handel zagraniczny.

Europejska Unia Studentów działa od 1982 roku. Zrzesza 46 stowarzyszeń studenckich z 40 krajów. Celem organizacji jest reprezentowanie i promowanie edukacyjnych, społecznych, gospodarczych i kulturalnych interesów studentów na poziomie europejskim w stosunku do wszystkich właściwych organów, w szczególności Unii Europejskiej, Grupy Wdrożeniowej (ciało zajmujące się reformami związanymi z procesem bolońskim), Rady Europy i UNESCO. Poprzez swoich członków ESU reprezentuje ponad 20 milionów studentów w Europie. Na czele organizacji stało dotąd dwoje Polaków: Agnieszka Socha w kadencji 1997/1998 oraz Adam Gajek w kadencji 2018/2019.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)