Aktualności
Życie akademickie
27 Kwietnia
Fot. Jacek Szabela
Opublikowano: 2022-04-27

Jedno laboratorium, wiele systemów 

Z myślą o bezpieczeństwie i monitorowaniu funkcji życiowych w Politechnice Łódzkiej uroczyście otwarto nowoczesne Laboratorium Inteligentnych Systemów Zarządzania Budynkami. W jednej przestrzeni zainstalowano szereg najnowszych rozwiązań teleinformatycznych.

Symboliczną wstęgę przeciął rektor prof. Krzysztof Jóźwik – rektor Politechniki Łódzkiej wspólnie z prof. Sławomirem Wiakiem – dyrektorem Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych. To właśnie w tej jednostce ulokowano nowe laboratorium. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2,5 mln zł.

W naszym laboratorium zostały zainstalowane różnorodne systemy, które generują przestrzeń budynkową. Do ich obsługi została zbudowana farma serwerowa, łącznie z maszynami wirtualnymi. W tej przestrzeni możemy prowadzić badania i kształcenie w wielu obszarach, w tym m.in. w tych związanych z monitorowaniem funkcji życiowych osób – tłumaczy prof. Sławomir Wiak.

Laboratorium, dzięki przemyślanej konfiguracji znajdujących się w nim systemów, będzie istotnym wsparciem dla prowadzonych w Politechnice Łódzkiej prac nad rozwojem zintegrowanych systemów mechatronicznych dla budowania inteligentnej przestrzeni wewnątrzbudynkowej. Zainstalowane w pracowni systemy pozwalają na sterowanie temperaturą i oświetleniem, analizowanie sieci elektrycznej, np. zużycia energii, zarządzanie centralą wentylacyjną z systemem rekuperacji (na ogół ukrytą nad sufitem). Jest też system kontroli włamania i napadu, kontroli dostępu, kontroli wejść i poruszania się po obiekcie, a także system nagłaśniania oraz telewizji dozorowej. Każdy z tych systemów stwarza wiele możliwości programowania i analiz. Ważnym elementem laboratorium jest system zarządzania inteligentnymi budynkami BMS integrujący wszystkie umieszczone w nim podsystemy.

Niezwykle nowoczesna infrastruktura laboratorium umożliwiająca monitorowanie tego, co się dzieje w budynku, pozwoli studentom poznać technologie i pracować ze sprzętem używanym przez rynek. To sprawi, że dobrze sprostają oni późniejszym zawodowym wyzwaniom. Laboratorium znakomicie wpisuje się też w wyzwania zrównoważonego rozwoju, co jest dla nas bardzo istotne – podkreśla rektor PŁ.  

Infrastruktura informatyczna oparta o technologie ICT, w tym: wirtualną rzeczywistość, Big Data, sztuczną inteligencję, Internet Rzeczy oraz 5G i w nieodległej przyszłości 6G, jest strategicznym celem w systemach zarządzania inteligentnymi budynkami.

Odkrywanie wiedzy z baz danych licznie gromadzonych w systemach zainstalowanych w laboratorium jest kluczową kompetencją przyszłości i źródłem innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu inteligentnymi budynkami – przekonuje prof. Wiak.

Wydarzeniu towarzyszył panel ekspercki integrujący specjalistów z firm, łódzkich uczelni oraz instytutów badawczych. Wiodącym tematem było zagadnienie integracji technologii ICT i E-Health nakierowanej na poprawę standardu życia społeczeństw. 

Zjednoczenie środowiska inżynierów, lekarzy oraz innych specjalistów pomoże zadbać – i tu uwaga – nie o leczenie czy diagnozowanie, ale o zapewnienie tego, aby leczyć i diagnozować nie trzeba było. Wspólnie chcemy pracować nad stworzeniem warunków, które będą zabezpieczały ludziom komfort i radość życia, bo to one sprzyjają dobremu zdrowiu. Integracja środowisk w tym kierunku jest niezwykle ważna i my właśnie to czynimy – zwraca uwagę prof. Krzysztof Jóźwik.

MK, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)