Aktualności
Życie akademickie
05 Maja
Źródło: www.uksw.edu.pl
Opublikowano: 2022-05-05

Jedyna taka drukarka 3D w tej części Europy

Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zyskało nowoczesne urządzenie do druku 3D z metalu. Drukarka służyć będzie realizacji projektów w uczelnianym Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym.

Urządzenie Aconity mini do wytwarzania przyrostowego w technologii topienia laserowego w złożu proszku – potocznie nazywane drukarką 3D w metalu – jest pierwszą taką instalacją w tej części Europy. Może wytwarzać obiekty metaliczne z powszechnie stosowanych w przemyśle stopów tytanu, aluminium czy stali, ale jego największą zaletą jest możliwość pełnej kontroli dowolnego parametru i dostosowania wielu parametrów niedostępnych w innych urządzeniach produkcyjnych.

Urządzenie zakupione przez UKSW umożliwia analizę procesu topienia laserowego w złożu proszku i kontrolę przemian fazowych, które zachodzą w materiałach dzięki zastosowaniu platformy grzanej do temperatury 800 stopni Celsjusza. Jako jedyne na rynku umożliwia szeroki zakres kontroli ogniskowej oraz przepływu gazów ochronnych. Dzięki temu może upodabniać się do innych urządzeń, a tym samym opracowane na nim parametry mogą być przenoszone na inne większe urządzenia produkcyjne. Ponadto dzięki zastosowaniu wibracyjnego rozgarniacza proszku umożliwia pracę z nanomateriałami, a redukcja wielkości platformy umożliwia pracę nawet z bardzo niewielkimi ilościami eksperymentalnych materiałów, które zawierają pierwiastki ziem rzadkich czy metale szlachetne.

Najnowocześniejsza drukarka 3D do metali trafiła do Laboratorium Druku 3D w Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym na kampusie UKSW w Dziekanowie Leśnym. Celem laboratorium jest rozwój technologii wytwarzania przyrostowego ze szczególnym naciskiem na projektowanie i wytwarzanie nowych materiałów oraz opracowywanie parametrów ich przetwarzania. Drukarka 3D do metali może być wykorzystana przez instytuty i firmy, które zajmują się opracowywaniem nowych materiałów i chcą m.in. stworzyć ich prototypy.

Oprócz drukarek 3D na kampusie w Dziekanowie Leśnym znajdą się m.in. superkomputer CATO, narzędzia do tworzenia trójwymiarowych materiałów interaktywnych, zaawansowane oprogramowania komputerowe czy nowoczesny sprzęt RTV. W ramach projektu stworzone zostaną dedykowane dziedzinom technicznym sale oraz laboratoria, m.in. wielkoskalowego przetwarzania danych, cyberbezpieczeństwa, systemów łączności czy metod numerycznych i analiz.

Działalność Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW pozwoli na rozwój UKSW w dziedzinie nauk cyfrowych. Przyczyni się także do stworzenia nowatorskich rozwiązań technologicznych, które zostaną wdrożone w gospodarkę i pozwolą na realizację zadań związanych z transformacją cyfrową. Projekty badawcze powstaną pod okiem wielu uznanych specjalistów z obszaru Data Science, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, cyberbezpieczeństwa, nauk medycznych, technicznych, przyrodniczych, humanistycznych i społecznych.

źródło: UKSW

Dyskusja (0 komentarzy)